Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Billy Blanks?

Billy Blanks

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych na świecie programów fitness – Tae Bo. Wychowywał się w rodzinie, która kładła duży nacisk na wartości chrześcijańskie. Ma 14-cioro braci i sióstr, całe dzieciństwo spędził w biednej dzielnicy, w której często dochodziło do przestępstw. Jako dziecko pracował wraz z rodzeństwem na śmieciarce pomagając ojcu. Wkrótce potem trafił do gangu. Na dobrą drogę nakierowały go sztuki walki.

Miejsce na Twoją reklamę.
Billy Blanks w filmie "Pojedynek" (1993).
Billy Blanks w filmie “Pojedynek” (1993).

W Polsce jest znany głównie z filmów sztuk walki, w których występował w latach 90-tych. Zaczynał karierę jako zły bohater w produkcjach takich jak: “Krwawa Pięść” (1989) z Donem “The Dragonem” Wilsonem, “Lwie Serce” (1990) z Jean-Claude Van Damme’m i “Król Kickboxerów” (1991) z Lorenem Avedonem. Później zaczął występować w roli głównej, z której najlepsza z nich to film “Pojedynek” (1993). Na świecie Billy Blanks jest jednak znany bardziej ze swojego autorskiego programu fitness – Tae Bo. Kasety z Tae Bo sprzedały się w milionowych nakładach, co spowodowało, że Billy występował i inspirował ludzi do zmiany na lepsze w ponad 100 krajach.

Billy Blanks to legenda. Siedmiokrotny mistrz świata w Karate.

Jak łatwo się domyślić, jego dzieciństwo nie należało do łatwych. Przede wszystkim był spokojnym i zamkniętym w sobie dzieckiem. Miał poważne trudności z nauką i nie dawał sobie rady w normalnej klasie. W dzielnicy, w której się wychowywał często dochodziło do strzelanin, zabójstw i pobić. Żył w ciągłym strachu, a jedynym sposobem, żeby się chronić było wtedy wstąpienie do gangu. Miał jednak marzenia o sztukach walki. Wolał być jak Bruce Lee, niż jak starsi koledzy. W końcu trafiła się okazja i trafił na zajęcia Karate do Centrum Młodzieżowego. Nikt nie wróżył mu sukcesu. Miał od urodzenia problemy z biodrami i za krótkie ścięgna, które wykluczały u niego nawet normalne rozciąganie. Mocno odstawał od grupy rówieśników, nie radził sobie z treningami.

Archiwalne zdjęcia z jednego z turniejów Karate.
Archiwalne zdjęcia z jednego z turniejów Karate.

Blanks był jednak cholernie pracowity i uparty. Mało kto może w to teraz uwierzyć, ale wziął udział w swoich pierwszych 16-tu turniejach sztuk walki i wszystkie przegrał. Dopiero po czasie włączył mu się jakiś przełącznik, który spowodował, że zaczął wygrywać. Udało mu się zdobyć jeden z najbardziej imponujących rekordów w historii Karate. W latach 70-tych i 80-tych zaliczył ponad 300 zwycięskich pojedynków. Został kapitanem reprezentacji USA w Karate, a potem przeszedł na zawodowstwo. Zdobył siedmiokrotnie Mistrzostwo Świata i zebrał ponad 30 złotych medali.

Początki aktorstwa i rewelacyjnego Tae Bo.

Billy Blanks trafił do świata filmu dzięki swoim kontaktom w branży “martial arts”. Nie ma w tym nic dziwnego, osiągnął w Karate wszystko co było do osiągnięcia, a poza tym trenował też Taekwondo i inne sztuki walki. Na turniejach poznał innych zawodników, ale i ludzi ze świata filmu. Na ekranie zadebiutował małą rolą w filmie Leo Fonga – “Ostatnie Tchnienie” (1986). Chwilę później miał okazję wystąpić w debiucie Jalala Merhi, w filmie “Nieustraszony Tygrys” (wydany dopiero w 1991 roku). Niestety Billy odmówił koledze, ponieważ otrzymał rolę zbira w więzieniu w filmie z Sylvestrem Stallone – “Tango i Cash” (1989).

Miejsce na Twoją reklamę.
Don "The Dragon" Wilson i Billy Blanks na okładce filmu "Krwawa Pięść" (1989).
Don “The Dragon” Wilson i Billy Blanks na okładce filmu “Krwawa Pięść” (1989).

W tym samym czasie dostał pracę ochroniarza aktorki Catheriny Bach podczas zdjęć do filmu “Przemoc na autostradzie” (1989), który był realizowany na Filipinach. Niestabilna sytuacja w tym kraju spowodowała, że aktor utknął tam na trzy miesiące. Finalnie sam dostał rolę w tej produkcji, a poza tym zadzwonił do niego Don “The Dragon” Wilson, który też był na Filipinach. Tak właśnie Billy dostał rolę w “Bloodfist” (1989). Po powrocie do USA mistrz karate dostał kolejne propozycje filmowe, ale postanowił też stworzyć własny program fitness o nazwie Tae Bo, ponieważ od zawsze chciał pomagać ludziom. Zaczynał w garażu, kto by wtedy pomyślał, że te zajęcia zmienią życie milionów ludzi na całym świecie.

Lata 90-te, Billy Blanks kopie na ekranie.

Kilka tytułów w dorobku Blanksa zagwarantowało mu kolejne propozycje filmowe. Walczył między innymi z Jean-Claude Van Damme w filmie “Lwie Serce” (1990). Wystąpił też w scenie otwierającej klasycznego akcyjniaka z Brucem Willisem – “Ostatn Skaut” (1991). Oprócz tego zagrał w rewelacyjnym “Królu Kickboxerów” (1990) z Lorenem Avedonem, który był realizowany w Tajlandii. W 1992 roku w końcu otrzymał główną rolę w filmie “Szpony Orła”, gdzie wcielił się w rolę partnera Jalala Merhi.

Billy Blanks i Bolo Yeung w filmie "TC 2000" (1993).
Billy Blanks i Bolo Yeung w filmie “TC 2000” (1993).

Współpraca z Film One Productions układała się znakomicie. Billy zagrał też w “TC 2000” (1993) z Bolo Yeungiem i Matthiasem Huesem oraz w “Bezlitosnym” (1993). Moim zdaniem jego najlepszym filmem jest “Pojedynek” z 1993 roku. Do końca lat 90-tych grał w filmach akcji i radził sobie świetnie zyskując fanów. Billy zakończył karierę aktorską, kiedy w 1998 roku jego program Tae Bo osiągnął gigantyczny sukces. Aktor musiał wybrać na czym się skupić. Wybrał dobrze, ponieważ Tae Bo stało się najpopularniejsze na świecie.

Tae Bo – program, który zmienił życie milionów ludzi.

Billy Blanks rozkręcał Tae Bo przez osiem lat, miał już naprawdę spore grono ćwiczących z nim ludzi. Podczas jego zajęć działa się magia. Od zawsze chciał pomagać innym i tak też ukierunkowała go wiara w Boga. Program ćwiczeń, który wymyślił zmieniał ludzi od środka. Tutaj nie chodziło o fizyczność, tylko o bycie dobrym człowiekiem. To co podczas zajęć Billy mówił do ludzi zmieniało ich życie, przekazywał im wartości skupiając się na tym co jest najważniejsze. W pewnym momencie na jego zajęciach pojawiało się po kilka tysięcy osób. Pod koniec lat 90-tych postanowił zrealizować materiał video z ćwiczeniami. Pomógł mu w tym jeden producent, który, żeby go zrealizować zastawił własny dom.

Miejsce na Twoją reklamę.
Billy Blanks podczas treningu Tae Bo.
Billy Blanks podczas treningu Tae Bo.

Ta opowieść brzmi jak z filmu, ale to fakty. Ani Billy’ego, ani jego producenta nie było na to stać. Zastawienie domu było postawieniem wszystkiego na jedną kartę. I był to strzał w dziesiątkę. Zrealizowany program na kasetach video sprzedał się w niewyobrażalnym nakładzie ponad 115 milionów egzemplarzy. Program trafił do ludzi na całym świecie, a Billy Blanks zwiedził ponad 100 państw prowadząc zajęcia. Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy. Blanks był okradany na miliony przez współpracowników i swoich najbliższych przyjaciół, a sprawy sądowe wykończyły go finansowo. W końcu stwierdził, że to odpuszcza i nie chce już walczyć, bo będzie to trwało dziesiątki lat. Wyjechał do Japonii i odciął się od wszystkich i od wszystkiego. Po wielu latach wrócił, odnalazł w sobie siłę, żeby zbudować od nowa to co zaczął. I tak się dzieje, Tae Bo znowu nabiera na popularności.

Wybrane filmy:
VIDEO BLOG

Nadszedł czas na Jalala Merhi, czyli człowieka, który opanował rynek VHS lat 90-tych takimi filmami sztuk walki jak “Pazur Tygrysa”, “Szpony Orła”, czy “TC...

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Billy Blanks znany z takich hitów lat 90-tych jak “TC 2000”, “Szpony Orła”, czy...

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Matthias Hues, aktor z takich filmów jak “Bez Odwrotu 2”, “TC 2000”, czy “Mroczny...

VIDEO BLOG

Nadchodzi produkcja sztuk walki z podgatunku “Film Turniejowy”, czyli esencja dla prawdziwych wyjadaczy. W “The Last Kumite” zobaczymy legendy filmów “karate” – Cynthia Rothrock,...