Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Bolo Yeung?

Bolo Yeung

Bolo Yeung to tak naprawdę Yang Sze, urodził się 3 lipca 1946 roku w Kantonie, stolicy prowincji Guangdong. Był chińskim kulturystą i jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd filmów sztuk walki, obecnie jest na emeryturze. Od 10 roku życia trenuje różne style Kung Fu, ale głównie skupia się na Tai Chi, które praktykuje do dzisiaj. Na początku lat 70-tych zaczął występować w filmach produkowanych przez Shaw Brothers. Słynie z tego, że wciela się w złych bohaterów, odniósł sukces nie tylko w Chinach, ale na całym świecie. Ma dwóch synów – Davida Yeunga i Danny Yeunga oraz córkę Debbrę Yeung.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Wejście Smoka" (1973)
Kadr z filmu “Wejście Smoka” (1973).

Zdecydowanie najważniejszym punktem w jego karierze było poznanie Bruce’a Lee, który zaangażował go do filmu “Wejście Smoka” (1973). W 1988 roku pojawił się w drugim przełomowym tytule dla gatunku sztuk walki, mowa oczywiście o “Krwawym Sporcie” z Jean-Claude Van Damme. Rola Chonga Li otworzyła mu drogę do regularnych występów na amerykańskim rynku. Dostał angaż w takich tytułach jak “Pazur Tygrysa” (1991), “TC 2000” (1993), czy “Shootfighter” (1993).

Chiński Herkules poznaje Bruce’a Lee.

Bolo Yeung podczas swojej kariery otrzymał dwa wymowne pseudonimy – “Chiński Herkules” oraz “Bestia ze Wschodu”. Odnoszą się one oczywiście do jego potężnej budowy ciała, taka sylwetka jednak nie bierze się znikąd. Zanim na dobre został aktorem to spędzał całe dni na siłowni i interesował się kulturystyką. To zainteresowanie w końcu spowodowało, ze sam zaczął brać udział w zawodach kulturystycznych. W ten sposób osiągnął spektakularny sukces, zdobył tytuł Mr. Hong Kongu, którego bronił przez 10 lat z rzędu.

Bolo Yeung
Na zdjęciu: Bolo Yeung.

To właśnie jego groźny wygląd spowodował, że został zatrudniony przez studio Shaw Brothers do świata filmu. W 1970 roku wystąpił w produkcji “Bohaterowie”, a rok później w “Zabójczym Duecie”, w obu pierwsze skrzypce grał David Chiang. W 1972 dostał rolę w “Niezwyciężonym Zawodniku” z Lieh’em Lo. Mniej więcej w tym czasie zaczął otrzymywać też inne propozycje. Udało mu się trafić na plan reklamy papierosów marki Winston. Była ona realizowana w przerwie między zdjęciami do “Gry Śmierci” (film został wydany dopiero w 1978 roku). To właśnie tam poznał Bruce’a Lee, który również w reklamie brał udział. Swoją drogą brzmi ciekawie, dwie gwiazdy kina sztuk walki promują papierosy. Panowie się polubili, a Lee postanowił zatrudnić Bolo do roli w “Wejściu Smoka” (1973).

Dwa klasyki – “Wejście Smoka” i “Krwawy Sport”.

W marcu 1973 roku wyszedł film “Chiński Herkules”, od którego wziął się pseudonim Yeunga. Produkcja zrobiła wrażenie na chińczykach i stanowiła świetną przystawkę do “Wejścia Smoka”, które miało premierę w sierpniu tego samego roku. Najważniejszy film Bruce’a Lee osiągnął ogromny sukces i spowodował, że gatunek filmów sztuk walki eksplodował na cały świat. Oczywiście uwaga widzów była głównie skupiona na Lee, ale trzeba przyznać, że drugą najbardziej charakterystyczną postacią tego klasyka jest właśnie muskularny Bolo Yeung.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Krwawy Sport" (1988)
Kadr z filmu “Krwawy Sport” (1988).

Ta przełomowa produkcja zapewniła “Bestii ze Wschodu” stałą pracę. Występował w kilku chińskich filmach rocznie, a do połowy lat 80-tych zagrał łącznie w ponad 60-ciu tytułach. Niestety były to mocno niszowe filmy, w których często tłukł się z aktorami naśladującymi Bruce’a Lee. W 1985 roku zaliczył wystąp w znanej komedii-akcji z Jackie Chanem – “Moje Szczęśliwe Gwiazdki”, a chwilę później dostał angaż w “Piętnie Nienawiści”, w którym rolę główną gra Brandon Lee. Prawdziwą rozpoznawalność wśród amerykańskich widzów zaskarbił sobie rolą Chonga Li w “Krwawym Sporcie” (1988), gdzie wcielił się w rolę bezlitosnego przeciwnika Jean-Claude Van Damme’a na legendarnym turnieju Kumite.

Bolo Yeung na amerykańskim rynku.

Dwa najbardziej rozpoznawalne tytuły dla gatunku otworzyły mu drzwi do zaprezentowania się na amerykańskim rynku. W 1991 roku ponownie wystąpił w roli przeciwnika Van Damme’a w “Podwójnym Uderzeniu”, a później wpadł pod skrzydła Jalala Merhi. Libański producent zaangażował go do “Nieustraszonego Tygrysa”, a później do thrillera sztuk walki “Pazur Tygrysa” (1991) i jego sequela. Bolo Yeung jako seryjny morderca mistrzów wybił się na rynku kaset VHS. W międzyczasie dostał też rolę w “TC 2000” (1993) u boku takich gwiazd jak Billy Blanks i Matthias Hues. Warto też wspomnieć o jego pozytywnej stronie w bardzo dobrej produkcji “Shootfighter” (1993) oraz “Shootfighter II” (1995).

"Pazur Tygrysa" (1991)
Kadr z filmu “Pazur Tygrysa” (1991).

Wraz z upadkiem ery VHS aktor przestał otrzymywać dobrze płatne propozycje. Miał wysokie stawki, których się trzymał, zabezpieczoną przyszłość i nie musiał już grać. Wielokrotnie odmawiał udziału w wielu projektach i przeszedł na filmową emeryturę. Dwukrotnie wrócił, w filmie “Blizhniy Boy: The Ultimate Fighter” (2007) oraz “Diamond Cartel” (2017), niestety te produkcje miały problem z dystrybucją i właściwie przepadły bez śladu. Yeung mieszka obecnie w miejscowości Monterey Park w Kalifornii. Czasami jest widywany na siłowni, nadal ćwiczy też Tai Chi, ale żyje z dala od świata filmu.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Rozmowa na temat początków kariery filmowej Van Damme’a – gwiazdy “Krwawego Sportu” i “Kickboxera”. Audycja radiowa “Z Filmami na Ty” w Norda FM. Róża...

VIDEO BLOG

Legendarny Bolo Yeung wystąpił w dwóch najważniejszych dla gatunku Kina Sztuk Walki filmach: “Wejście Smoka” i “Krwawy Sport”. Później produkcje z jego udziałem podbijały...

VIDEO BLOG

Kolejne zestawienie najlepszych filmów z gwiazdą Kina Sztuk Walki. Tym razem wziąłem na ruszt tylko i wyłącznie produkcje strickte sztuk walki z Jean-Claude Van...

VIDEO BLOG

Postanowiłem ruszyć z projektem “Być jak Van Damme”. Wiem, że ta droga może trwać wiele lat, ale myślę, że to odpowiedni czas by zacząć....