Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

RANKINGI

Niedocenione filmy z Jean-Claude Van Damme (TOP5)

Gotowy Na Wszystko - Jean-Claude Van Damme

Jean-Claude Van Damme odnosił największe sukcesy na przełomie lat 90-tych. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Aktor podjął wiele złych decyzji, czego konsekwencją było trafienie na “czarną listę” Hollywood. Przestał otrzymywać propozycje od gigantów, a jego produkcje zamiast wchodzić na wielkie ekrany, zaczęły trafiać bezpośrednio na rynek DVD. Z pewnością to jest powód opinii, którą słyszałem wiele razy – “po 2000 roku Van Damme się skończył i nie zrobił żadnego dobrego filmu”. Bzdura.

Miejsce na Twoją reklamę.

Przyznam, że aktor zrobił kilka niesamowitych gniotów, które opisałem w zestawieniu “Najgorsze filmy z Jean-Claude Van Damme (TOP 5)“, ale zrealizował też kilka dobrych i bardzo dobrych produkcji po 2000 roku. Co więcej, część z nich jest lepszych od tych tak bardzo wychwalanych w latach 90-tych. Różnica jest taka, że nie były promowane, ponieważ nie stały za nimi największe wytwórnie, miały też mniejsze budżety. Niektóre z tych tytułów zostały po prostu zapomniane lub faktycznie dostało im się rykoszetem od gniotów. Uważam, że warto zapoznać się z listą tych, które zasługują na to, żeby dostać drugie życie.

Wspomnę jeszcze o trzech produkcjach, których nie uwzględniłem w zestawieniu niedocenionych filmów z Jean-Claude Van Damme. Przede wszystkim pominąłem film “Niezniszczalni 2” (2012), w którym belgijski aktor spisał się wyśmienicie. Zostawiłem też w spokoju film “JCVD” (2008), ponieważ został doceniony przez krytyków. Odpuściłem sobie również serial “Jean-Claude Van Johnson”, który został ciepło przyjęty przez fanów. Dobra, nie ma na co czekać. Jedziemy z tym zestawieniem. Filmy, które należy docenić.

Miejsce na Twoją reklamę.

Poza zestawieniem: “6 Kul” (2012)

6 Kul
Kadr z filmu “6 kul” (2012).

“6 Kul” to film, który mnie miło zaskoczył. Van Damme wcielił się w byłego najemnika, który stara się odnaleźć porwaną córkę zawodnika mieszanych sztuk walki. Jego bohater musi się zmierzyć nie tylko z przestępcami, ale też z własnymi demonami. To produkcja zrealizowana w Rumunii, ale zdecydowanie warta uwagi. Widziałem ją kilka lat temu, ale z chęcią powtórzę seans.

Poza zestawieniem II: “Więźniowie Ulicy” (2019)

Więźniowie ulicy
Kadr z filmu “Więźniowie ulicy” (2019).

To jeden z nowszych filmów z JCVD. Tym razem aktor wciela się w byłego weterana wojennego, który nic nie mówi i mało kopie. “Więźniowie Ulicy” zostali mocno skrytykowani przez fanów, a to solidna produkcja. Dynamiczny montaż, dużo ujęć z ręki i świetne udźwiękowienie pozwalają widzowi wejść do świata gangów i dilerów narkotykowych. Mocny film, realistyczny i pomysłowo zrealizowany.

Poza zestawieniem III: “Replikant” (2001)

Replikant
Kadr z filmu “Replikant” (2001).

Tym razem Jean-Claude Van Damme w podwójnej roli – psychopatycznego mordercy i jego klonu. Sprawna reżyseria Ringo Lama, poprawny scenariusz i twardy Michael Rooker robią robotę. Kino warte seansu. Na minus tylko często pokazywany na ekranie dubler belga, co trochę razi w oczy. Poza tym jest to kawał dobrego akcyjniaka.

Przeczytaj recenzję filmu Replikant.

5. Gotowy Na Wszystko (2018)

Gotowy na wszystko
Kadr z filmu “Gotowy na wszystko” (2018).

Van Damme na własnym podwórku w filmie za jedyne $3 miliony. Da się zrobić za taki pieniądz bardzo dobrą produkcję? Da się. Świetna i prawdziwa rola belga, niesamowicie gęsta i ponura atmosfera. Zdjęcia zrealizowane z dbałością o każdy detal. Napięcie, które czuć przez cały seans przenosi nas w świat głównego bohatera. Hipnotyzująca muzyka i artystyczny kunszt.

Przeczytaj recenzję filmu Gotowy Na Wszystko.

Miejsce na Twoją reklamę.

4. Aż Do Śmierci (2007)

Aż do śmierci
Kadr z filmu “Aż do śmierci” (2007).

Film, którego główny bohater to skurczybyk, ciężko go lubić. Brudny glina, przemęczony życiem i uzależniony od heroiny. Dobrze zagrana postać przez Van Damme’a, ciekawy scenariusz i przemiana. “Aż Do Śmierci” zasługuje na uznanie, ale trzeba zwrócić uwagę, na które zakończenie się natrafi. Zdecydowanie dobra produkcja w stylu lat 90-tych.

3. Mściciel (2004)

Mściciel
Kadr z filmu “Mściciel” (2004).

Bardzo dobre męskie kino zemsty w reżyserii Philippe Martineza. Kolejna poważna rola Van Damme’a, który jest zmuszony pomścić śmierć żony. Triada odpowiedzialna za zabójstwo nie ma pojęcia, że natrafiła na byłego członka marsylskiej mafii. Ciekawe ujęcia, dobry montaż i naprawdę wciągający klimat powodują, że wracam do tego tytułu co jakiś czas.

Przeczytaj recenzję filmu Mściciel.

2. Skazany Na Piekło (2003)

Skazany na piekło
Kadr z filmu “Skazany na piekło” (2003).

Ponownie mamy w zestawieniu film Ringo Lama. Van Damme zostaje skazany i trafia do rosyjskiego więzienia o zaostrzonym rygorze. Surowe zasady, wyjątkowo okropne miejsce. Doceniam ten tytuł, ponieważ belg po raz kolejny udowodnił, że potrafi grać. “Skazany na Piekło” to film, który trzeba zobaczyć, ale należy pamiętać, że nie o mordobicie tutaj chodzi.

1. Uniwersalny Żołnierz: Dzień Odrodzenia (2012)

Uniwersalny żołnierz: Dzień odrodzenia
Kadr z filmu “Uniwersalny żołnierz: Dzień odrodzenia” (2012).

Pierwsze miejsce i z pewnością najbardziej kontrowersyjne. Film zrealizowany z dbałością o każdy szczegół. Solidny scenariusz, niesamowicie wciągający klimat. Makabryczna brutalność i podprogowe oddziaływanie na emocje widza. Sekwencje walk sfilmowane dynamicznie, bardzo dobry soundtrack. “Uniwersalny Żołnierz: Dzień Odrodzenia” jest najbardziej niedocenionym z wymienionych wyżej tytułów, a zasługuje na miano klasyka. To dzieło wybitne, które może zrobić sieczkę z mózgu i utkwić w pamięci już na zawsze. Niestety, takie dzieła mają to do siebie, że często są nierozumiane lub nie trafiają w odpowiednie czasy. Tak jest w tym przypadku. Stawiam ten tytuł na półce obok “Cyborga” i wrócę do niego jeszcze nie raz.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Postanowiłem ruszyć z projektem “Być jak Van Damme”. Wiem, że ta droga może trwać wiele lat, ale myślę, że to odpowiedni czas by zacząć....

VIDEO BLOG

“RE: AKCJA” numer dziesięć, czyli czyli czas odpowiedzieć na Wasze komentarze. Dzisiaj głównym tematem jest Jean-Claude Van Damme, Scott Adkins, czy też Keanu Reeves....

VIDEO BLOG

Materiał z mojej wyprawy do Tajlandii. Wybrałem się tam w poszukiwaniu miejsc, gdzie filmowano “Kickboxera” z Van Damme’m. Film, od którego zaczęła się cała...

VIDEO BLOG

Rozmowa na temat początków kariery filmowej Van Damme’a – gwiazdy “Krwawego Sportu” i “Kickboxera”. Audycja radiowa “Z Filmami na Ty” w Norda FM. Róża...