Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Jalal Merhi?

Jalal Merhi

Jalal Merhi urodził się 27 stycznia 1956 roku w Brazylii. Jego rodzina pochodzi z Libanu, w którym przyszły kanadyjski producent spędził swoje dzieciństwo pracując i ucząc się sztuk walki. Od najmłodszych lat marzył o osiągnięciu czegoś znaczącego przeglądając komiksy o super bohaterach. Jest przede wszystkim producentem filmowym i właścicielem firmy Film One, która odpowiada za wiele klasycznych tytułów z gatunku akcji. Jalal jako twórca i wizjoner zajmuje się również reżyserią, scenopisarstwem, aktorstwem, czy koordynacją scen akcji.

Miejsce na Twoją reklamę.
Na zdjęciu: David Carradine i Jalal Merhi.
Na zdjęciu: David Carradine i Jalal Merhi.

Można napisać, że półki w wypożyczalniach kaset wideo uginały się od jego filmów. Jest odpowiedzialny między innymi za trylogię “Pazur Tygrysa” (1991-2000), czy “W Kręgu” (2002-2006). To dzięki jego decyzjom i zaangażowaniu mieliśmy okazję w latach 90-tych oglądać na ekranach telewizorów takie gwiazdy jak Bolo Yeung, Cynthia Rothrock, Billy Blanks, Matthias Hues, czy Olivier Gruner. Zdecydowanie jego wkład w gatunek filmów sztuk walki jest nieoceniony. Filmy, które stworzył są pełne pasji i zapisały się na stałe w historii gatunku.

Jalal Merhi – wojownik sztuk walki, który wziął udział w około 150 turniejach.

Jalal Merhi urodził się w Brazylii, ale w wieku 7 lat wrócił wraz z rodziną do dziadków w Libanie. Lata swojego dzieciństwa spędzał na farmie pod Bejrutem, gdzie otaczały go gaje oliwne, winogrona i figi. To co udało mu się zebrać to sprzedawał. Był od dziecka marzycielem i chciał osiągnąć coś więcej. Inspirowały go komiksy, które kupował za pieniądze przeznaczone na dojazd do szkoły. Sztukami walki zainteresował się, kiedy znalazł stare rękawice bokserskie dziadka i jego książki o fitnessie. Pochodziły one z czasów, kiedy jego dziadek mieszkał w Ohio w USA i był amatorskim bokserem.

Pierwszy od lewej: Jalal Merhi.
Pierwszy od lewej: Jalal Merhi.

Merhi rozpoczął treningi Taekwondo w wieku 11 lat. Trafił do szkoły sztuk walki o nazwie “Benzi” w Bejrucie. Jako nastolatek przeprowadził się do Kanady, gdzie uczył się chińskich sztuk walki – Choy Li Fut (stylu Wushu) oraz Hung Gar (stylu południowego Shaolin). Później kontynuował też treningi Karate Shotokan. W latach 1978-1986 wystąpił w około 150 turniejach sztuk walki stając na podium w większości z nich. Brał udział w zawodach, które odbywały się w Ontario, Nowym Jorku, Ohio i Pensylwanii, występował też na Florida US Open, czy z użyciem broni na Canada Cup Classics. Ostatni turniej, w którym wziął udział odbył się w Argos, w Grecji. Bronił tam tytułu zdobytego w 1984 roku.

Imperium Jalala Merhi – Film One Productions.

Jalal Merhi po przybyciu do Kanady nie zajmował się tylko sztukami walki. Treningi i udział w turniejach to była jego wielka pasja, ale na co dzień ciężko pracował i prowadził rodzinny biznes jubilerski. Podczas zawodów poznał wiele osób ze świata filmu i sztuk walki. W latach 80-tych jeden z producentów filmowych zaproponował mu rolę w filmie “Honour”. Projekt nie został zrealizowany, ale Merhi poszedł do szkoły filmowej, w której zdobył jeszcze więcej kontaktów. W 1989 roku postanowił podjąć ryzykowną decyzję – sprzedał biznes jubilerski i otworzył Film One Productions.

Miejsce na Twoją reklamę.
Bolo Yeung i Jalal Merhi na planie filmu "Nieustraszony Tygrys" (1991).
Bolo Yeung i Jalal Merhi na planie filmu “Nieustraszony Tygrys” (1991).

Pierwszym tytułem, nad którym pracował był film “Czarne Perły”, którego nazwa została zmieniona przez dystrybutora na “Nieustraszony Tygrys” (1991). Do produkcji Jalal zaangażował legendę filmów sztuk walki – Bolo Yeunga. W tym samym roku wydał film “Pazur Tygrysa”, w którym występuje również w roli głównej, a jego filmową partnerką jest Cynthia Rothrock. Ten thriller sztuk walki stał się klasykiem i jest jednym z lepszych filmów w gatunku. Jego popularność rozpoczęła ekspansję kolejnych tytułów na rynek video, które dzisiaj doceniają fani na całym świecie.

Jalal Merhi uderza w lata 90-te z siłą huraganu.

W 1992 roku producent wydał kolejnego klasyka, którym niewątpliwie są “Szpony Orła”. Do roli swojego filmowego partnera zaangażował starego kumpla z czasów turniejowych – Billy Blanksa. Rok później wydał film, który stał się ogromnym hitem, czyli “TC 2000”. Udało mu się do tej produkcji zatrudnić wielu znanych wojowników – Bolo Yeunga, Matthiasa Huesa, Billy Blanksa i Harry’ego Moka. W 1994 roku zadebiutował jak reżyser filmem “Operacja Złoty Feniks”, którą zrealizował w swoim rodzinnym kraju – Libanie. W obsadzie znalazł się między innymi Loren Avedon i James Hong.

Billy Blanks, Matthias Hues, Jalal Merhi i Bolo Yeung na planie filmu "TC 2000" (1993).
Billy Blanks, Matthias Hues, Jalal Merhi i Bolo Yeung na planie filmu “TC 2000” (1993).

W połowie lat 90-tych Jalal zrealizował film “Bezlitosny”, który przypominał grę video, a później współpracował z innymi gwiazdami sztuk walki. Do swoich dwóch filmów zatrudnił dobrego aktora i wojownika – Davida Bradleya. Później stworzył też kolejne dwa sequele swojego najlepszego filmu – “Pazur Tygrysa”. Po roku 2000 zmienił się nośnik i filmy VHS zaczęły tracić na popularności. To nie przeszkodziło Film One w zrealizowaniu trylogii z Olivierem Grunerem “The Circuit”, która została doceniona przez fanów dopiero po latach.

Czy to koniec z filmami sztuk walki od Film One?

Po 2010 roku Merhi zaczął skupiać się na produkcji filmów dokumentalnych, zrealizował między innymi serię 50-ciu odcinków “The Conspiracy Show with Richard Syrett” (2011-2019), która cieszy się dużą popularnością. W 2020 roku wyprodukował też seriale dokumentalne: “Ruff Rescue, MASH Pet Clinic of LA”, “Botox Queen of Queens NY” i “Ruff Rescue Brooklyn the DogFather”.

Miejsce na Twoją reklamę.
Na zdjęciu: Jalal Merhi.
Na zdjęciu: Jalal Merhi.

Nie da się ukryć, że coś się skończyło, pewien okres czasu, w którym Jalal Merhi dostarczał fanom akcji niesamowitą rozrywkę. Z perspektywy czasu, niektóre jego filmy stały się klasykami, inne trudno obejrzeć do końca, ale to nie zmienia faktu, że wszystkie mają swój wyjątkowy klimat i są jak kapsuła czasu. Na szczęście kilka jego tytułów zostało już przerobionych do jakości Blu-Ray, dzięki czemu mogą nabrać nowego życia.

Nasuwa się pytanie – czy Film One wróci jeszcze kiedyś do filmów akcji? Możliwe, ponieważ już od dłuższego czasu trwają prace nad serialowym sequelem “The Circuit”, w którym zobaczymy Olivier Grunera, Erica Robertsa, Patricka Kilpatricka i Billy Blanksa. Mam nadzieję, że ten projekt wyjdzie i będzie prawdziwą niespodzianką dla wszystkich fanów Jalala Merhi.

Wybrane filmy:

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Nadszedł czas na Jalala Merhi, czyli człowieka, który opanował rynek VHS lat 90-tych takimi filmami sztuk walki jak “Pazur Tygrysa”, “Szpony Orła”, czy “TC...

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Billy Blanks znany z takich hitów lat 90-tych jak “TC 2000”, “Szpony Orła”, czy...

VIDEO BLOG

Dzisiaj przedstawiam Topową Dychę filmów z Billy Blanksem. Siedmiokrotny Mistrz Świata w Karate nie wystąpił w wielu produkcjach, ale kilka z nich na pewno...

VIDEO BLOG

Jalal Merhi, czyli to właściciel wytwórni Film One Productions. W dodatku ekspert w różnych stylach kung fu, aktor, producent, reżyser i człowiek, dzięki któremu...