Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

RANKINGI

Najgorsze filmy z Jean-Claude Van Damme (TOP5)

Jean-Claude Van Damme

Jean-Claude Van Damme jest gwiazdą kina sztuk walki, do której mam największy sentyment. Miał w swojej karierze mnóstwo filmów, które stały się klasykami gatunku, odniosły sukces na całym świecie i zainspirowały miliony ludzi. Niestety nie jest łatwo utrzymać się przez cały czas na szczycie podczas kariery trwającej ponad 40 lat. Nie ma w tym nic dziwnego. Belgijskiemu aktorowi zdarzyło się wystąpić też w strasznych gniotach. Postanowiłem zrobić zestawienie pięciu najcięższych do strawienia filmów z jego udziałem. Chcę, żebyście wiedzieli jakie tytuły należy pomijać szerokim łukiem.

Miejsce na Twoją reklamę.

Zaczniemy od najgorszych i skończymy na jeszcze gorszych. Wejdziemy w największy muł bagienny. Zanim jednak się z tym zmierzycie to wybaczcie mi, ale musze wspomnieć o kilku produkcjach, które się tutaj nie znalazły. Zasługują jednak na wyróżnienie w dziedzinie mózgo-trzepaczy. Na samym początku mała ciekawostka. Pierwsza amerykańska produkcja, w której wystąpił Van Damme to film “Monako Na Zawsze” (1984). Jest to niezależny film krótkometrażowy, w którym zagrał homoseksualnego karatekę. Z pewnością decyzja o tym występie była aktem desperacji, ale zaznaczam, że to też jest “coś” od czego lepiej trzymać się z daleka.

Poza zestawieniem: “Ryzykanci” (1997) i “Za Ciosem” (1998)

"Ryzykanci" (1997)
Kadr z filmu “Ryzykanci” (1997).

Oba filmy zostały wyreżyserowane przez Tsui Harka. Wiem, że stąpam teraz po cienkim lodzie, bo mają one swoją rzeszę fanów. Właśnie dlatego uznałem, że nie wrzucę ich do zestawienia. Mam wrażenie, że zwolennicy “Ryzykantów” i “Za Ciosem” oglądali te tytuły dawno temu. Pamiętają migawki i mają w pamięci zakodowaną opinię – to były spoko filmy. Mogę się mylić, ale patrzę przez własny pryzmat. Zmieniłem zdanie diametralnie jak je obejrzałem już jako świadomy widz. Wyczyny i szaleństwo Harka zakrawa mi mocno o amatorkę i jeden wielki chaos, przez co te tytuły są trudne w odbiorze. Cholera wie o co w tych filmach w ogóle chodzi, chyba nie tak to powinno wyglądać.

Przeczytaj recenzję filmu Ryzykanci.

Miejsce na Twoją reklamę.

Poza zestawieniem II: “Kickboxer: Zemsta” (2016) i “Kickboxer: Odwet” (2018)

"Kickboxer: Odwet" (2018)
Kadr z filmu “Kickboxer: Odwet” (2018).

Remake oryginalnego “Kickboxera” i jego kontynuacja to najgorsze w co mógł wdepnąć Jean-Claude Van Damme. Oba tytuły są pozbawione wszystkich zalet klasycznego i jakże ważnego filmu dla naszego gatunku. Belg wygląda w tych produkcjach jak parodia samego siebie. Tutaj wszystko poszło nie tak jak powinno, ale nie przez przypadek. Po prostu ludzie odpowiedzialni za te filmy uznali, że tak będzie lepiej i zrealizowali straszną kaszankę nastawioną na tandetne efekty i spłycony scenariusz do granic możliwości. Wstyd, te tytuły nie powinny powstać.

Przeczytaj recenzję filmu Kickboxer: Zemsta i Kickboxer: Odwet.

5. Ostatni Najemnik (2021)

"Ostatni najemnik" (2021)
Kadr z filmu “Ostatni najemnik” (2021).

Van Damme w produkcji Netlixa. Zapowiadało się wyśmienicie, a skończyło się moim zdaniem największym rozczarowaniem zeszłego roku. “Ostatni Najemnik” to komedia-akcji, ale komedię trzeba umieć zrobić. Uwielbiam humor “Muskułów z Brukseli” i jego dystans do siebie. Pokazał co potrafi w dobrym serialu “Jean-Claude Van Johnson”. Jednak to co się stało w “Ostatnim Najemniku” to kompletna lipa. Takiego humoru nie lubię, czułem się zażenowany oglądając ten film. Producenci chcieli się wstrzelić w gimnazjalny target. Film został zrobiony bez smaku i nie ratują go odniesienia do lat 80-tych. Powinni się uczyć jak to zrobić od twórców serialu “Cobra Kai”, a nie wypuszczać w świat taką kaszankę.

Przeczytaj recenzję filmu Ostatni Najemnik.

Miejsce na Twoją reklamę.

4. Uniwersalny Żołnierz: Powrót (1999)

"Uniwersalny żołnierz: Powrót" (1999)
Kadr z filmu “Uniwersalny żołnierz: Powrót” (1999).

Po tym jak zrealizowano dwa telewizyjne sequele “Uniwersalnego Żołnierza” (1992), Van Damme postanowił zrobić to lepiej. Teoretycznie sprawa wydawała się być prosta, ponieważ miał przebić jakością kompletne gnioty. Finalnie stworzył kolejnego mózgojeba, który nawet nie sięga do pięt pierwowzorowi. Tego filmu nie da się oglądać, to kompletna porażka. “Uniwersalny Żołnierz: Powrót” zalatuje amatorką i widać, że został zrealizowany na szybko, już nie wspominając o tym, że fabuła jest po prostu głupia.

Przeczytaj recenzję filmu Uniwersalny Żołnierz: Powrót.

3. W Otchłani (2018)

"W otchłani" (2018)
Kadr z filmu “W otchłani” (2018).

O czym jest film “W Otchłani”? Nie wiem. Miałem to kompletnie gdzieś po pierwszych 20 minutach. Ta produkcja to dno z mułem, a najbardziej boli to, że obok Van Damme’a wystąpił w niej Dolph Lundgren i Patrick Kilpatrick. Całość wygląda tak jakby zrealizowało go kilka osób w wolny weekend. Oczekiwania były spore, były konkursy na najlepszy plakat, próbowano jakoś ten tytuł wypromować. Finał finałem widzowie dostali kupę zawiniętą w sreberko. Tego nie da się oglądać.

Przeczytaj recenzję filmu W Otchłani.

Miejsce na Twoją reklamę.

2. Bałkańska Vendetta (2017)

"Bałkańska Vendetta" (2017)
Kadr z filmu “Bałkańska Vendetta” (2017).

Już tytuł wskazuje na to, że mamy tutaj do czynienia z soczyście siarczanym jabolem. Akcja filmu toczy się w jednym miejscu, dużo do siebie strzelają. Van Damme wygląda jak wyjęty z grobu, a sam scenariusz jest głupi jak but. “Bałkańska Vendetta” to kiła i mogiła. Film, którego nie da się oglądać, który jest obrazą dla każdego fana, który dał się nabić w butelkę i kupił to dziadostwo na DVD. Należy trzymać się od tego z daleko, bo seans grozi dużą utratą szarych komórek.

Przeczytaj recenzję filmu Bałkańska Vendetta.

1. Pasażer (2002)

"Pasażer" (2002)
Kadr z filmu “Pasażer” (2002).

Na podium w zestawieniu największych gniotów z Van Dammem stoi niezmiennie od lat “Pasażer”. To produkcja made-in-bułgaria w reżyserii Boba Misiorowskiego, który postanowił przeznaczyć większość budżetu na efekty specjalne. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że postanowił wraz z ekipą realizować je ręcznie. Zbudował makiety, ktoś skonstruował pociąg i takie tam. Stara szkoła, która niestety się nie sprawdziła w dobie sukcesu “Matrixa” (1998). Film został tak dynamicznie zmontowany, że można dostać oczopląsu i wstrząśnienia mózgu jednocześnie. Jak połączymy to z beznadziejnym scenariuszem i muzyką to otrzymujemy mieszankę wybuchową. Seans może zakończyć się poważną utratą zdrowia psychicznego. Lepiej nie ryzykować.

Przeczytaj recenzję filmu Pasażer.

Miejsce na Twoją reklamę.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Postanowiłem ruszyć z projektem “Być jak Van Damme”. Wiem, że ta droga może trwać wiele lat, ale myślę, że to odpowiedni czas by zacząć....

VIDEO BLOG

“RE: AKCJA” numer dziesięć, czyli czyli czas odpowiedzieć na Wasze komentarze. Dzisiaj głównym tematem jest Jean-Claude Van Damme, Scott Adkins, czy też Keanu Reeves....

VIDEO BLOG

Materiał z mojej wyprawy do Tajlandii. Wybrałem się tam w poszukiwaniu miejsc, gdzie filmowano “Kickboxera” z Van Damme’m. Film, od którego zaczęła się cała...

VIDEO BLOG

Rozmowa na temat początków kariery filmowej Van Damme’a – gwiazdy “Krwawego Sportu” i “Kickboxera”. Audycja radiowa “Z Filmami na Ty” w Norda FM. Róża...