Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Matthias Hues?

Matthias Hues

Matthias Hues urodził się w Walentynki, 14 lutego 1959 roku. Wychowywał się w małej niemieckiej miejscowości Waltrop, która znajduje się w pobliżu Dortmundu. Od dzieciństwa prowadzi sportowy tryb życia, jest posiadaczem czarnego pasa w Taekwondo. Pod koniec lat 80-tych przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął karierę aktorską. Fani kina akcji kojarzą go głównie z ról negatywnych, zazwyczaj wciela się w psychopatów i oprychów. W życiu prywatnym jest jednak uznawany za jednego z najmilszych facetów w branży.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Mroczny Anioł" (1990)
Kadr z filmu “Mroczny Anioł” (1990).

Swoją pierwszą dużą rolę dostał w klasycznej dla gatunku produkcji “Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun” (1987), na planie pojawił się w zastępstwie za Jean-Claude Van Damme’a. Ta rola otworzyła mu drogę do masy innych filmów akcji i sztuk walki. W 1990 roku wcielił się w postać złego kosmity – Talec’a w filmie “Mroczny Anioł”, gdzie zagrał obok Dolpha Lundgrena. Polscy fani mordobicia na kasetach VHS mogą go też kojarzyć z rozchwytywanej w tamtym czasie produkcji “TC 2000” (1993). Trzeba jednak przyznać, że napakowany niebieskooki blondyn z długimi włosami jest tak charakterystyczny, że trudno go nie zapamiętać. Sam o sobie żartobliwie mówi, że wygląda jak Rutger Hauer na sterydach.

Matthias Hues wchodzi do biznesu.

Aktor niemieckiego pochodzenia jest synem Josefa Huesa i Marii Humperdinck Hues. Wychowywał się na ranczo i nie miał dostępu do telewizora. Wielokrotnie wspominał w wywiadach, że miał dobre dzieciństwo. Ojciec zapisał go na lekkoatletyką, kiedy miał 12 lat. Młody Hues szybko zaczął koncentrować się na pięcioboju, później pojawiła się praca nad sylwetką, czyli ciężkie treningi na siłowni. To wszystko było wstępem do rozpoczęcia treningów z Kickboxingu. Zaczął też osiągać pierwsze poważne sukcesy, w wieku 19 lat zdobył drużynowe Mistrzostwo Niemiec w pięcioboju.

Matthias Hues
Na zdjęciu: Matthias Hues na siłowni.

Po ukończeniu szkoły wyjechał do Francji, a dokładniej do Paryża. Dostał tam dobrą pracę, zajmował się zarządzaniem hotelem. Chcąc kontynuować prowadzony zdrowy tryb życia trafił do jednego z najbardziej prestiżowych Klubów Zdrowia. Był to okres, w którym mocno promowane w stolicy były ćwiczenia aerobowe autorstwa aktorki Jane Fondy. Hues szybko wyczuł potencjał tego biznesu i po powrocie do Niemiec otworzył dwa podobne kluby, które rozrosły się do tego stopnia, że zaczął do niech zapraszać amerykańskich instruktorów.

Amerykański sen, czyli wszystko na jedną kartę.

Matthias od zawsze miał szerokie horyzonty. Po tym jak zobaczył, że Dolph Lundgren dostał rolę w filmie “Rocky IV” (1985) pomyślał, że skoro szwedzki karateka z Europy przebił się do Hollywood, to on też da radę. Fascynował się wszystkim co było związane z USA. Postanowił postawić wszystko na jedną kartę. Sprzedał swoje kluby i kupił bilet do Los Angeles. Jak to się mówi – wóz albo przewóz.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun" (1987)
Kadr z filmu “Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun” (1987).

Od razu po przylocie zapisał się do Gold’s Gym w Venice, w Kalifornii. Wiedział, gdzie uderza. Było to najbardziej popularne miejsce treningów gwiazd kulturystyki i show-biznesu. Pewnego dnia Derek Barton, który zarządzał klubem dostał telefon, że jest potrzebny świetnie zbudowany facet do filmu, który zastąpi Van Damme’a. Derek przyszedł z propozycją do Huesa, ten poszedł na casting i jego pierwsza rola filmowa została przyklepana. Zagrał Yuri’ego, który stworzył z Lorenem Avedonem, Cynthią Rothrock i Hwang Jang Lee niesamowite widowisko w filmie “Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun” (1987).

Wielki twardziel z filmów sztuk walki.

Pierwsza negatywna rola przykuła uwagę producentów filmów sztuk walki i akcji. W 1988 roku pojawił się w filmie “Pięści Zemsty”, a dwa lata później wystąpił z Dolphem Lundgrenem w produkcji “Mroczny Anioł”, która jeszcze bardziej umocniła jego pozycję, co oczywiście wiązało się z zalewem propozycji. W 1991 roku zagrał w sequelu legendarnego “Kickboxera“, a później między innymi w takich tytułach jak: “Czarny Pas” (1992) z Donem Wilsonem, “Misja Sprawiedliwości” (1992) z Jeffem Wincottem, “Szpony Orła” (1992) z Billy Blanksem, czy wspomnianym wcześniej “TC 2000” (1993).

"TC 2000" (1993)
Kadr z filmu “TC 2000” (1993).

W latach 90-tych wystąpił jeszcze w całej masie filmów z pod szyldu “karate” towarzysząc na planie ponownie Lorenowi Avedonowi, Lorenzo Lamasowi i innym B-klasowym aktorom ery VHS. Wraz z upadkiem tego nośnika jego kariera mocno zwolniła, ale nadal otrzymywał mniejsze role. Ostatnim tytułem, który doczekał się szerszej dystrybucji z jego udziałem jest “Potężne Uderzenie” z 2017 roku. Swoje role odegrali w nim tacy aktorzy jak Alexander Nevsky, Mark Dacascos, Danny Trejo i Eric Roberts. Od wielu lat mieszka w południowo-wschodniej Azji wraz z ukochaną, z którą napisał już kilka scenariuszy filmowych, które czekają na realizację.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Billy Blanks znany z takich hitów lat 90-tych jak “TC 2000”, “Szpony Orła”, czy...

VIDEO BLOG

Każdy film ma swoją historię. Postanowiłem odświeżyć produkcje “Pięści Zemsty” z 1989 roku. Tytuł ten jest mocno zakurzony, ale jest z kilku względów ciekawy....

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Matthias Hues, aktor z takich filmów jak “Bez Odwrotu 2”, “TC 2000”, czy “Mroczny...

VIDEO BLOG

Nadszedł czas na Topową Dychę kolejnej gwiazdy Kina Akcji. Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Dolph Lundgren, który zjadł zęby na akcyjniakach. Nie zawsze grywał w...