Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Ted Jan Roberts?

Ted Jan Roberts

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki i utalentowanym aktorem. Wystąpił w kilku większych produkcjach sztuk walki, które miały dystrybucję na cały świat. W młodym wieku osiągnął dość duży sukces, a potem ślad po nim zaginął. Nagle przestał się pojawiać w branży filmowej, co dla wielu znawców gatunku było niezrozumiałe i zaskakujące.

Miejsce na Twoją reklamę.
Don "Smok" Wilson i Ted Jan Roberts w filmie "Niesamowite Dzieciaki" (1993).
Don “Smok” Wilson i Ted Jan Roberts w filmie “Niesamowite Dzieciaki” (1993).

Mam duży sentyment do TJ Robertsa. Miałem w swojej kolekcji filmowej wszystkie jego filmy i oglądałem jest za dzieciaka setki razy. Postanowiłem zainteresować się tym co teraz robi Roberts. Pamiętam go z takich hitów jak dwie części “Niesamowitych Dzieciaków” (1993-1994), “Tygrysiego Serca” (1996), czy “Niebezpiecznego Miejsca” (1994). Jego umiejętności w sztukach walki w tak młodym wieku były wyjątkowo dobre, w dodatku miał w sobie to coś co przyciągało widzów. Postanowiłem napisać o nim kilka słów, dla tych, którzy o nim jeszcze pamiętają.

Ted Jan Roberts – niesamowity dzieciak, który kocha sztuki walki.

TJ Roberts wychował się w dobrej rodzinie, a jego ojciec był adeptem sztuk walki. Pisząc dokładniej – był uczniem samego Chucka Norrisa, który szkolił go w latach 70-tych. Postanowił przelać pasję na syna Teda, który rozpoczął treningi karate już w wieku siedmiu lat. Szybko okazało się, że ma do tego niesamowity talent. Jako dziecko był energiczny i często prezentował swoją artystyczną wszechstronność.

Ted Jan Roberts w filmie "Pierścienie Mocy" (1995).
Ted Jan Roberts w filmie “Pierścienie Mocy” (1995).

Lubił tańczyć i śpiewać, co często robił w galeriach handlowych, co więcej – ludzie mu za to płacili. To był jeden z tych dzieciaków, które przyciągają uwagę. Czarny pas w karate zdobył już po pięciu latach. Mając 12 lat podjął decyzję, że chce być aktorem. Namówił do tego rodziców, ale nie było łatwo. Ojciec postanowił go przetestować i zrobić mu próbne przesłuchanie, które sam Roberts uważa za najtrudniejsze w swoim życiu. Może dlatego, że kiedy doszło do prawdziwych castingów to potrafił oczarować producentów w mgnieniu oka.

Talent aktorski i kontrakt na trzy duże filmy.

Szybko dostał małą rolę w serialu “Świat według Bundych” (1992) i “Miasteczko Evening Shade” (1993). Dzięki tym epizodom zbudował sobie portfolio, więc przyszli producenci wiedzieli jak się chłopak prezentuje na ekranie. W końcu wkroczył na przesłuchania do wytwórni PM Entertainment, która w tamtym czasie postanowiła inwestować w kino sztuk walki i akcji. Wcześniej zatrudnili takie gwiazdy jak Lorenzo Lamas, Jeff Wincott, Gary Daniels, czy Don “Smok” Wilson.

Miejsce na Twoją reklamę.
Ted Jan Roberts na plakacie filmu "Niesamowite Dzieciaki" (1993).
Ted Jan Roberts na plakacie filmu “Niesamowite Dzieciaki” (1993).

Podczas castingu producenci szybko zdali sobie sprawę, że mają do czynienia z przyszłą gwiazdą. Ted był zdyscyplinowany, codziennie trenował, a oprócz tego brał lekcje aktorstwa. Lepszego startu nie mógł sobie wymarzyć – dostał rolę główną w filmie “Niesamowite Dzieciaki” (1993) i podpisał kontrakt na trzy filmy. W tym pierwszym wcielił się w rolę Kevina, który jest wielkim fanem Dona Wilsona i marzy o tym, żeby go poznać. Pamiętam, że utożsamiałem się z tym bohaterem, też marzyłem, żeby poznać gwiazdy kina sztuk walki.

TJ Roberts współpracuje z PM Entertainment.

Napiszę Wam, że właśnie pisząc z chęcią wróciłbym do filmów Robertsa, taka mała wstawka ode mnie. W każdym razie rok później zrealizowano “Niesamowite Dzieciaki 2”, w których pojawił się Donald Gibb z legendarnego “Krwawego Sportu” (1988). Myślę, że to było świetne puszczenie oczka w stronę fanów gatunku. Ostatnim filmem w kontrakcie była rola w “Niebezpiecznym Miejscu” (1994). To mocny film, mój ulubiony z Tedem Janem. To już nie kino familijne, a poważna rola, która mocno utkwiła mi w pamięci. Świetna, zapomniana produkcja.

Ted Jan Roberts w filmie "Tygrysie Serce" (1996).
Ted Jan Roberts w filmie “Tygrysie Serce” (1996).

Po wypełnieniu kontraktu Roberts zrealizował trzy kolejne filmy dla PM. Pierwszym były “Pierścienie Mocy” (1995) w reżyserii weterana Arta Camacho. Drugim bardzo dobre “Tygrysie Serce” (1996), w którym wystąpił bandzior znany z filmów z Seagalem – Robert LaSardo oraz gościnnie Matthias Hues. Ostatnią produkcją dla wytwórni było “Hollywoodzkie Safari” ponownie z Donem Wilsonem. W międzyczasie Roberts zahaczył o serial “Power Rangers” oraz “Zamaskowany Jeździec”.

Ted Jan Roberts znika. Co się stało?

W latach 1998-2001 już nie tak młody aktor, bo dwudziestoletni dostał angaż w serialu “Hollywoodzkie Safari”, ale już dla innej wytwórni. Miał tym samym stabilną pracę przez trzy lata. Wygląda na to, że PM Entertainment nie przedłużyło z nim kontraktu, dlatego Ted postanowił odciąć kupony od ostatniego filmu dobrą ofertą właśnie na tą produkcję serialową. W międzyczasie dość szybko okazało się, że nikt nie jest zainteresowany zatrudnianiem go do filmów. W momencie, kiedy przeminęło jego dzieciństwo, skończyła się też jego kariera aktorska.

Miejsce na Twoją reklamę.
Na zdjęciu: Ted Jan Roberts.
Na zdjęciu: Ted Jan Roberts.

W ostatnich latach Roberts wystąpił w dwóch filmach krótkometrażowych, które raczej wyglądają jak projekty do realizacji na zaliczenie na studia. Zajął się zupełnie innymi rzeczami, żyje jak każdy normalny człowiek, a w wolnych chwilach słucha Red Hot Chili Peppers. Branża filmowa o nim zapomniała, ale w moim sercu nadal będzie te kilka jego filmów, przy których spędzałem swoje dzieciństwo.

Wybrane filmy:

  • Safari w Hollywood (1998)
  • Tygrysie Serce (1996)
  • Pierścienie Mocy (1995)
  • Niebezpieczne Miejsce (1994)
  • Niesamowite Dzieciaki 2 (1994)
  • Niesamowite Dzieciaki (1993)
VIDEO BLOG

Dzisiaj pierwszy odcinek z serii, w której będę opowiadał o gwiazdach filmów sztuk walki i akcji. Na początek – TED JAN ROBERTS, który wystąpił...

VIDEO BLOG

Wiele razy słyszałem pytanie – dlaczego Van Damme i Seagal nie występują już w filmach kinowych? Postanowiłem na nie odpowiedzieć i poruszyć też temat...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...

ARTYKUŁY

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych...