Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim był Harry Mok?

Harry Mok

Harry Mok urodził się w San Jose w Kalifornii. Był artystą sztuk walki, aktorem, producentem i kaskaderem. Uchodził za jedną z najbardziej kochanych i szanowanych osób w środowisku. Jego misją było prowadzenie seminariów i inspirowanie ludzi na całym świecie. Podczas swojej kariery miał okazję pracować z Sylvestrem Stallone i innymi gwiazdami filmów akcji. Zmarł 27 stycznia 2022 z powodu infekcji koronawirusa i obustronnego zapalenia płuc.

Miejsce na Twoją reklamę.
James Hong i Harry Mok.
James Hong i Harry Mok.

Powiem szczerze, że gdy dowiedziałem się o śmierci Harry’ego Moka to poczułem, że środowisko sztuk walki straciło kogoś naprawdę ważnego. Był zawsze uśmiechnięty i pomocny, to dzięki jego radom Cung Le zaczął trenować sztuki walki i występować w UFC oraz w branży filmowej. Zainspirował wielu, zajmował się produkcją. Wystąpił w takich filmach jak “Szpony Orła”, “TC 2000”, czy “Pazur Tygrysa 2” obok takich osób jak Jalal Merhi, Bolo Yeung, Cynthia Rothrock, Matthias Hues, czy Billy Blanks.

Harry Mok – wojownik, którego osobiście zatrudnił Sylvester Stallone.

Harry Mok podobnie jak wyżej wymieniony Jalal Merhi i Cynthia Rothrock specjalizował się w chińskich stylach walki. Treningi zaczął już w wieku ośmiu lat. Studiował Lion Dancing, Shotokan, Choy Lay Fut, Sil Lum, czy Kajukendo, w którym pod kierunkiem Pete Moralesa osiągnął stopień 9 dan. Był laureatem nagród “Presidential Gold Champion Award” oraz “Presidential Lifetime Achievement Award”. Sztukom walki poświęcił ponad 40 lat swojego życia.

Harry Mok i Sylvester Stallone. Po prawej na planie "Rambo II" (1985).
Harry Mok i Sylvester Stallone. Po prawej na planie “Rambo II” (1985).

We wczesnym etapie swojej kariery przyjaźnił się z Ericiem Lee, z którym postanowił polecieć do Acapulco na plan filmu “Rambo II” (1985). Chciał dostać jakąś małą rolę, więc trafił na plan, a później do montażowni. Tam spotkał znakomitego edytora Richarda Halseya (montażystę filmu “Rocky”, 1976). Pokazał mu swoje zdjęcia, a ten zaprowadził go ponownie na plan filmu. W końcu został pokierowany do przyczepy Stallone’a. Pokazał gwieździe kina akcji zdjęcia i spędzili godzinę rozmawiając. Stallone go zatrudnił. W taki sposób po raz pierwszy znalazł się w filmie. Później dostał angaż w “Karate Kid II” (1986), ale tuż przed wylotem na plan został odwołany. Postanowił wtedy zająć się produkcją.

Współpraca z Jamesem Hongiem i filmy sztuk walki.

W 1989 roku udało mu się przy współpracy z innym weteranem – Jamesem Hongiem wyprodukować horror. Inwestorzy byli zachwyceni. Film nosił tytuł “The Wineyard” i został wykupiony przez New World Pictures. Hong wyreżyserował projekt i w nim zagrał. Panowie wydali na tą produkcję $280 tysięcy, a Harry Mok mógł wreszcie odnaleźć się w roli szefa i nie być zależnym od innych.

Miejsce na Twoją reklamę.
Harry Mok i James Hong.
Harry Mok i James Hong.

W latach 90-tych współpracował z Film One Productions Jalala Merhi. Wystąpił w B-klasowych klasykach ery VHS. Filmy jak “Szpony Orła”, “TC 2000” i “Pazur Tygrysa 2” to tytuły, które znam na pamięć i darzę je wielkim sentymentem. W drugiej połowie lat 90-tych Mok wziął się za reżyserię teledysków rapowych. Współpracował z takimi artystami jak Master P, Jermaine Dupree, Celly Cell, E40, The Mosse, Silk the Shocker, C-Murder i Stevie B.

Śmierć i cisza.

Na zdjęciu: Harry Mok.
Na zdjęciu: Harry Mok.

Harry Mok był w świetnej formie, w końcu całe życie ćwiczył sztuki walki i prowadził zdrowy tryb życia. Był szanowanym mistrzem i zawsze pomagał innym w potrzebie. W ostatnich miesiącach udzielał wywiadów i pojawił się w kilku materiałach video na youtube, żeby opowiedzieć o swoim życiu i karierze. Niespodziewanie zaraził się koronawirusem i trafił do szpitala w Kalifornii. Dostał zapalenia płuc i jego stan się krytycznie pogorszył. Rodzina postanowiła uruchomić zbiórkę na leczenie, a Harry poprosił o modlitwę – “Módlcie się za mnie, to największa walka mojego życia…”. Udało się uzbierać najbliższym ponad $40 tysięcy, niestety Harry Mok odszedł.

Wybrane filmy:
VIDEO BLOG

Nadszedł czas na Jalala Merhi, czyli człowieka, który opanował rynek VHS lat 90-tych takimi filmami sztuk walki jak “Pazur Tygrysa”, “Szpony Orła”, czy “TC...

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Billy Blanks znany z takich hitów lat 90-tych jak “TC 2000”, “Szpony Orła”, czy...

VIDEO BLOG

Gwiazdą kolejnego odcinka serii “Co się z nimi stało?” jest Matthias Hues, aktor z takich filmów jak “Bez Odwrotu 2”, “TC 2000”, czy “Mroczny...

VIDEO BLOG

Dzisiaj przedstawiam Topową Dychę filmów z Billy Blanksem. Siedmiokrotny Mistrz Świata w Karate nie wystąpił w wielu produkcjach, ale kilka z nich na pewno...