Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Phillip Rhee?

Phillip Rhee

Phillip Rhee urodził się 7 września 1960 roku w Seulu w Korei. Jest aktorem, scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Zajmuje się sztukami walki od najmłodszych lat i jest prawdziwym autorytetem w środowisku. Posiada 7 dan w Taekwondo oraz 3 dan w Hapkido i Kendo. Jego bratem jest Simon Rhee, a ojcem legendarny Jhoon Rhee – wielki mistrz sztuk walki uznawany za amerykańskiego ojca Taekwondo. Od 1990 roku ma żonę Amy Rhee, z którą doczekał się syna Sean’a Rhee.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Najlepsi z Najlepszych 3: Bez Odwrotu" (1995).
Kadr z filmu “Najlepsi z Najlepszych 3: Bez Odwrotu” (1995).

W świecie sztuk walki Phillip jest szanowany za swój ogromny wkład w ich rozwój i rozpowszechnienie. Wyszkolił tysiące uczniów, w tym mnóstwo znanych osób. Dzieci polityków (syn prezydenta Reagana), sportowców, celebrytów, czy też gwiazd filmów kopanych. Jego uczniem był między innymi charyzmatyczny Loren Avedon znany z filmów “Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun“, czy “Król Kickboxerów“. W branży filmowej Rhee wraz z bratem jest odpowiedzialny za jeden z najlepszych i najbardziej wartościowych filmów w gatunku sztuk walki. Mam na myśli produkcję “Najlepsi z Najlepszych” (1989), która doczekała się aż trzech kontynuacji.

Przeprowadzka do Ameryki. Niebezpieczne San Francisco.

W latach 60-tych w Korei każdy chłopak miał obowiązek przejścia służby wojskowej, a w młodym wieku trenowania taekwondo lub inne sztuki walki. Jedno i drugie kształtowało charakter, budowało szacunek i dyscyplinę. Potrzeba bycia w gotowości wynikała oczywiście z napiętych stosunków z Koreą Północną, w każdej chwili mogła wybuchnąć wojna. W 1969 roku Jhoon Rhee postanowił zabrać rodzinę do Stanów Zjednoczonych. Dziewięcioletni Phillip musiał na początku zaadoptować się w małym mieście Alameda nieopodal Oakland.

Na zdjęciu: Jhoon Rhee i Bruce Lee.
Na zdjęciu: Jhoon Rhee i Bruce Lee.

Rodzina Rhee dość szybko przeprowadziła się do San Francisco. Nie było łatwo bez znajomości języka. W tym okresie w mieście dochodziło do częstych strzelanin, bijatyk i wojen gangów. Przestępcze grupki z Chin rywalizowały z Tajwańskimi, często dochodziło do rozlewu krwi. W tym samym okresie swoją legendę mistrza sztuk walki budował w mieście Bruce Lee. Jhoon otworzył tam swoją szkołę i zaprzyjaźnił się z Lee. Niejednokrotnie wymieniali się spostrzeżeniami i technikami podczas wspólnych treningów.

Phillip Rhee, czyli najlepszy z najlepszych.

Phillip wraz z rodziną po jakimś czasie przeprowadził się do Los Angeles. Tam jego ojciec otworzył kolejną szkołę, a bracia mieli okazję pracować pod okiem koreańskiego mistrza Jun Chonga. Szkoła rozwinęła się do tego stopnia, że uczęszczało do niej ponad 700 adeptów sztuk walki. W tym okresie Phillip i Simon zaczęli brać udział w licznych turniejach, które odbywały się w każdy weekend. W 1980 roku w USA zostało wybranych pięciu zawodników na turniej w Korei z tamtejszą reprezentacją. Te wydarzenia stały się inspiracją do powstania klasyka gatunku, filmu “Najlepsi z Najlepszych” (1989).

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Najlepsi z Najlepszych" (1989).
Kadr z filmu “Najlepsi z Najlepszych” (1989).

Zanim jednak Rhee wyprodukował ten tytuł to musiał się jakoś dostać do branży filmowej. Do szkoły rodziny Rhee przychodziło dużo ludzi z Beverly Hills, więc trafiały się okazję, żeby dostać jakiś epizod. W pewnym momencie mistrz Jun Chong postanowił zrealizować własną produkcję. Tak powstał ich pierwszy poważny film o tytule “Wojownicy z Los Angeles” (1985). Kilka lat później Phillip spisał historię opartą o własne doświadczenia, został producentem i główną postacią w filmie “Best Of The Best”.

Sequele i dalszy rozwój w sztukach walki.

W 1993 roku Phillip ponownie wcielił się w postać Tommy’ego Lee w filmie “Najlepsi z Najlepszych 2“. Brutalne pojedynki w różnych stylach i bez zasad mogły okazać się niesamowitą inspiracją dla pierwszych gal MMA w Stanach Zjednoczonych. Sam Rhee nie wykazywał większego zainteresowania na propozycje filmowe, wolał robić swoje i bardziej skupiać się na trenowaniu młodych adeptów niż na karierze. W 1995 roku postanowił samemu wyreżyserować film “Najlepsi z Najlepszych 3: Bez Odwrotu“, w którym mocno poruszył temat rasizmu.

Kadr z filmu "Najlepsi z Najlepszych 3: Bez Odwrotu" (1995).
Kadr z filmu “Najlepsi z Najlepszych 3: Bez Odwrotu” (1995).

Jeszcze w latach 90-tych powstała jedna część, która nadal jest przyzwoita, ale poziom już spadł. Phillip Rhee wrócił po 17-tu latach z filmem “Młode Wilki”, który ogląda się dość przyjemnie. Od czasu do czasu też wspomina czasami o remaku “Best Of The Best”. Całe jego skupienia, jak i Simona jest jednak skierowane w sztuki walki. Bracia wciąć prowadzą szkołę, którą z roku na rok udoskonalają. Bazą ich nauczania jest oczywiście taekwondo i hapkido. Jednak ich technika została udoskonalona o elementy muay thai i wiele innych, które uzupełniają słabe punkty oryginalnych stylów. Filozofia rozwoju ich sztuki walki jest dość podobna do tej, którą miał Bruce Lee. Nie ogranicza się do szablonu, tylko wychodzi mocno poza pudełko, jest nieokreślona, ale skuteczna.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Phillip Rhee, gwiazda serii “Najlepsi z Najlepszych”. Jego produkcje zachwyciły fanów gatunku na całym świecie trafiając prosto do serca. W...

ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...

ARTYKUŁY

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych...