Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

RECENZJE

Najlepsi z Najlepszych 2 (“Best Of The Best 2”), 1993

Najlepsi z Najlepszych 2 - Phillip Rhee, Eric Roberts

Najlepsi z Najlepszych” z 1989 roku to wybitny film o życiowych wartościach i przebaczeniu, jeden z najlepszych w gatunku. To nie ulega żadnej wątpliwości. Może i nie odniósł sukcesu kasowego, ale to nie jest w tym wszystkim najważniejsze. Poruszył ludzkie serca i emocje, a to bezcenne. Takich produkcji się już nie robi, a wielka szkoda. Pierwsza część tak utkwiła w świadomości polskich fanów, że kiedy napisałem jej recenzję jakiś czas temu to spotkała się ona z ogromnym odzewem. Sam byłem w szoku, ale przeczytało ją najwięcej osób ze wszystkich, które popełniłem. Bardzo mnie to cieszy, bo dzięki temu wiem, że nadajemy na podobnych falach i co istotniejsze, że odróżniacie coś co ma głębsze znaczenie od reszty. Zdawali sobie z tego sprawę też autorzy sukcesu. Czekali 4 lata, aż zdecydowali się na realizację kontynuacji. “Najlepsi z Najlepszych 2” mieli premierę 5 marca 1993 roku. Myślę, że podjęli dobrą decyzję, ale poprzeczka była postawiona zbyt wysoko.

Miejsce na Twoją reklamę.

Brutalne walki na śmierć i życie.

Scenariusz do filmu “Najlepsi z Najlepszych” napisał Paul Levine, a dialogami zajął się wtedy Max Strom. To właśnie ten drugi wziął na swoje barki pełen wymiar pracy nad sequelem angażując do pomocy John’a Allena Nelsona. W międzyczasie zdobył doświadczenie pisząc skrypt do thrillera “Sunset Heat” (1992) z Michaelem Pare. Można powiedzieć, że przysiedział nad tematem. Pewnie miał dużo dylematów, a przede wszystkim taki – co zrobić, żeby nie zrobić tego samego, a żeby zaciekawić widzów? No właśnie, w takich sytuacjach można pójść o krok za daleko. Myślę jednak, że Strom znalazł złoty środek dodając element nielegalnych walk w klatce, motyw zemsty, przyjaźni i większą brutalność. To wszystko zostało połączone z kinem sensacyjnym. Mamy tutaj bazę emocjonalną, z którą się identyfikujemy. Swoją drogą w tamtych czasach pomysł walk w klatce był w miarę innowacyjny, dopiero później został zerżnięty dziesiątki razy i przemielony do znudzenia.

"Najlepsi z najlepszych 2" (1993)
Kadr z filmu “Najlepsi z najlepszych 2” (1993).

Z całą pewnością znacie ten film, ponieważ “Najlepsi z Najlepszych 2” był najczęściej puszczaną częścią w polskiej telewizji. Powodem pewnie była większa oglądalność niż jedynki, co samo mówi za siebie. Widzom przypadł do gustu bardziej brutalny i mściwy seans. Pamiętam jak za dzieciaka oglądałem dwójkę, robiła na mnie duże wrażenie. Właściwie z pewnością nie była odpowiednia dla mojego wieku. W skrócie pisząc, ekipa reprezentacji USA nadal się przyjaźni. Jeden z najbardziej charyzmatycznych bohaterów – Travis Brickley bierze udział w nielegalnych walkach i zostaje zamordowany na oczach syna Alexa Grady. Facet bierze sprawy w swoje ręce i wraz z Tommy Lee postanawia odnaleźć zabójcę.

Zemsta Phillipa Rhee i Erica Robertsa.

Nie wiem jak na Was, ale dla mnie śmierć Travisa była wstrząsająca i dostawałem zawsze takiego strzała emocjonalnego, że chciałem, żeby psychola co to zrobił chłopaki dorwali. Podobne odczucia miałem przy filmie “Kickboxer 2: Godzina Zemsty” z 1991 roku. Brutalność i nawiązana w pierwszej części przyjaźń robią robotę. Świetnie mi się ogląda Phillipa Rhee i Erica Robertsa. Zresztą pewnie nie tylko mi, ponieważ całość wyreżyserował Robert Radler, który miał na koncie oryginał. W międzyczasie nic nie robił, tak jakby czekał z niecierpliwością na “Najlepszych z Najlepszych 2”.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Najlepsi z najlepszych 2" (1993)
Kadr z filmu “Najlepsi z najlepszych 2” (1993).

Phillip Rhee i Roberts nawiązują świetną relację, już po pierwszych ujęciach widzimy jak są ważni dla siebie. Do tego ten jak zwykle szalony Chris Penn, był z niego kawał skubańca. W obsadzie znalazł się również Ralf Moeller (“Uniwersalny Żołnierz“, 1992), który zagrał Brakusa, niesamowitego gnoja. Jakbym mógł nie wspomnieć o Simonie Rhee… który pojawił się już w mniejszej roli niż za pierwszym razem, ale jakże symbolicznej… braterskiej, żeby pomóc. Dodam, że Simon przygotowywał Erica Robertsa do scen kopanych, a ten słuchał się jego w kwestii aktorstwa.

“Najlepsi z Najlepszych 2” na wysokim poziomie.

Właściwie to nie mam się o co tutaj przyczepiać, ponieważ “Najlepsi z Najlepszych 2” trzymają wysoki poziom. Wiadomo, nie dorastają do pięt oryginałowi, ale patrząc z szerszej perspektywy jest to tak czy siak jeden z lepszych filmów w gatunku. Moim zdaniem tutaj nie można było wymyślić niczego lepszego. No i jeszcze ta muzyka autorstwa Davida Michaela Franka – klasyka z miejsca, coś pięknego. Niestety finansowo stało się to samo co w przypadku pierwszego epizodu. Jednak co z tego, my wiemy co jest dobre.

"Najlepsi z najlepszych 2" (1993)
Kadr z filmu “Najlepsi z najlepszych 2” (1993).

Jeżeli ktoś tu obecny jeszcze nie oglądał, no to musi koniecznie. Kładę ten tytuł na półce z klasykami. Wciąż mamy tutaj sens, wartości i zasady życiowe, w dodatku zrównoważone z brutalnością i akcją. No i oczywiście, ze zróżnicowanymi scenami sztuk walki na wysokim poziomie. To trzeba obejrzeć, także nie czekajcie, tylko odświeżajcie tak szybko jak to możliwe.

Ocena: 8,5/10

Miejsce na Twoją reklamę.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Phillip Rhee, gwiazda serii “Najlepsi z Najlepszych”. Jego produkcje zachwyciły fanów gatunku na całym świecie trafiając prosto do serca. W...

VIDEO BLOG

Bardzo dobre wieści dla fanów gwiazdy Kina Sztuk Walki. Jean-Claude Van Damme z filmem “Darkness of Man” w końcu doczeka się dystrybucji kinowej. Ostatni...

VIDEO BLOG

Jean-Claude Van Damme zakończył już prace na planie nowej produkcji “Darkness Of Man”. W obsadzie znalazło się kilka gwiazd ery VHS, a do tego...

VIDEO BLOG

Jean-Claude Van Damme pracuje już na planie swojej nowej produkcji “Darkness Of Man” w Los Angeles. Do obsady dołączyła Cynthia Rothrock. Co więcej w...