Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Tajemnica wstrząsającej śmierci Brandona Lee.

Brandon Lee

Brandon Lee był synem legendarnego Bruce’a Lee i Lindy Lee. Urodził się 1 lutego 1965 roku w Oakland i już w dzieciństwie rozpoczął pierwsze treningu sztuk walki pod okiem ojca. Po tragicznej i zagadkowej śmierci Bruce’a, do której doszło 20 lipca 1973 roku chłopiec przeprowadził się wraz z mamą i siostrą Shannon Lee do Seattle. Po kilkunastu latach od tego wydarzenia poszedł w ślady twórcy Jeet Kune Do. Brandon po raz pierwszy pojawił się na ekranie w filmie “Kung Fu” (1986) z Davidem Carradinem. W tym samym roku wystąpił również w “Piętnie Nienawiści”, gdzie zmierzył się z Bolo Yeungiem (“Wejście Smoka”, 1973).

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Kruk" (1994).
Kadr z filmu “Kruk” (1994).

Kariera Brandona Lee tak naprawdę nabrała rozpędu w 1991 roku. Dokładnie 23 sierpnia wszedł na ekrany film “Starcie w Japońskiej Dzielnicy”, który z czasem stał się klasykiem. Duet z Dolphem Lundgrenem został doceniony przez widzów na całym świecie. Lee poszedł za ciosem i w 1992 roku zagrał w “Huraganie Ognia”, który do tej pory trzyma poziom, a w tamtym czasie na pewno umocnił pozycję aktora jako nowej gwiazdy filmów sztuk walki. Mniej-więcej w tym samym czasie otrzymał propozycję zagrania swojego ojca w produkcji “Smok: Historia Bruce’a Lee”. Odrzucił tą ofertę, ponieważ nie czuł się gotowy na takie wyzwanie. Finalnie trafił na plan nowego projektu o tajemniczym tytule “Kruk”, który miał być dla niego przełomowym filmem. Nikt się nie spodziewał, że dojdzie do wstrząsającego wypadku na planie, na skutek którego Brandon Lee umrze.

Śmierć unosiła się nad planem “Kruka” od samego początku. Przeklęta produkcja.

Od momentu, kiedy ekipa filmowa rozpoczęła prace na planie filmu “Kruk” zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Mroczna atmosfera produkcji udzielała się wszystkim, ciężka praca po nocach i ciągłe ulewy tworzyły przeklęty nastrój. A sama tematyka filmu, w której główny bohater grany przez Brandona – Eric Draven mści się zza grobu na swoich oprawcach tylko pogłębiała ten gęsty klimat. W dodatku podczas realizacji zdjęć od początku dochodziło do incydentów, które jak się później okazało – zwiastowały tragedię.

Kadr z filmu "Kruk" (1994).
Kadr z filmu “Kruk” (1994).

Już pierwszego dnia zdjęć podczas budowy dekoracji pod okiem kierownika doszło do groźnego wypadku. Stolarz doznał poważnych oparzeń górnej części ciała, ekipa filmowa była przerażona. To jednak nie koniec. Jeden z pracowników fizycznych planu przebił sobie rękę śrubokrętem. Podczas prac nad filmem stanęła też w płomieniach ciężarówka ze sprzętem, a jeden z kaskaderów złamał klika żeber po tym jak wpadł przez dach. Poza tym specjalista od efektów specjalnych został porażony prądem. Jakby tego było mało to jeden z pracujących na miejscu rzeźbiarzy wpadł w szał i przejechał samochodem przez rekwizytornię. Matka natura też nie pomogła, bo oprócz ulew podczas huraganu został zniszczony plan zdjęciowy.

Co robił Brandon Lee 24 godziny przed śmiercią?

Przede wszystkim Brandon był wykończony. Aspekt psychologiczny postaci to jedno, ale wymagania fizyczne roli nawet dla wschodzącej gwiazdy kina akcji były wysokie. Codzienne nakładanie makijażu, granie w niskich temperaturach, często na boso i na dworze w różnych warunkach pogodowych było męczące. Co więcej, wszyscy pracowali na planie nocą. Zegar biologiczny Lee był przestawiony, sześć dni w tygodniu kładł się spać o 9 rano, a siódmego dnia pił, żeby się odstresować. Podobno na kilka dni przed śmiercią rozmawiał z kimś na planie o bezpieczeństwie. Nie miał wątpliwości co do tego, że podczas realizacji scen akcji wszystko będzie sprawdzone, tak, żeby nic się nikomu nie stało.

Miejsce na Twoją reklamę.
Brandon Lee na planie filmu "Kruk" (1994).
Brandon Lee na planie filmu “Kruk” (1994).

Aktor, żeby zrelaksować swoje ciało chodził do klubu fitness, zazwyczaj jego trening trwał pół godziny. Cieszył się, że będzie teraz filmował ujęcia na zamkniętym planie filmowym, bo były łatwiejsze do realizacji. Brandon wybrał się do Wilmington’s Fitness Today. Podczas pobytu na siłowni rozmawiał z jej właścicielem Lewis E. Davis Jr. Czuł się świetnie, ale wyglądał na zmęczonego. Opowiadał o tym, że za 17 dni będzie bierze ślub z ukochaną Elizą Hutton. Po zakończeniu ćwiczeń wybrał się na plan do Carolco Studios. Wiedział, że do zakończenia trzymiesięcznej pracy nad “Krukiem” zostało jeszcze tylko osiem dni.

31 marca. Ponura scena zabójstwa głównego bohatera.

Brandon Lee był gotowy, żeby zagrać w scenie śmierci swojej postaci. Miał wejść niosąc torbę na zakupy i zostać postrzelony. Reżyser Alex Proyas miał ustawione dwie kamery pod różnymi kątami i jedną dodatkową “roboczą”. Podczas realizacji sceny na planie było prawie 100 osób, czyli cała załoga “Kruka”. Aktor Michael Massee, który grał Funboya był odpowiedzialny za oddanie strzału z pistoletu. W momencie wejścia miało też dojść do lekkiego wybuchu torby na zakupy, a potem do upadku Brandona na plecy po wystrzeleniu przez Michaela. Taśma filmowa zaczęła się kręcić, a na planie rozległ się dźwięk pracujących kamer. Lee wszedł, torba wybuchła, padł strzał z odległości 3,5-4,5 metra, woreczki z krwią też się rozprysły i aktor zamiast przewrócić się na plecy to upadł do przodu.

Brandon Lee i Eliza Hutton.
Brandon Lee i Eliza Hutton.

Scena została dokończona, Brandon nie wstał. Wszyscy myśleli, że udaje, albo sobie żartuje. W końcu osoby znajdujące się w pobliżu zorientowały się, że coś poszło nie tak. I tak faktycznie było – Brandon Lee został postrzelony w brzuch, a resztki metalu utkwiły mu w kręgosłupie. Syn Bruce’a Lee mocno krwawił, natychmiast wezwano karetkę. Ratownicy zawieźli nieprzytomnego aktora do Regionalnego Centrum Medycznego New Hanover w Wilmington. Lekarze zobaczyli ranę wlotową do żołądka wielkości monety. Aktor został szybko wzięty na salę operacyjną. Chirurdzy próbowali zatamować krwawienie i zrobić coś z rozległymi uszkodzeniami jelit i żołądka. Brandon miał też przetaczaną krew, niestety wysiłki lekarzy nic nie dały. Po operacji został przeniesiony na Oddział Intensywnej Terapii Neurochirurgicznej, do którego przyjechała jego narzeczona Eliza. Aktor nie odzyskał przytomności i zmarł u boku ukochanej 31 marca 1993 roku o godzinie 13:03.

Nie ma winnych. Doszło do zaniedbania na planie.

Po śmierci Brandona pojawiło się wiele teorii spiskowych, niektóre mówiły o klątwie, a inne o zemście mafii. Możemy je jednak włożyć między bajki. Gwiazda filmów akcji zmarła z powodu krwotoku wewnętrznego, którego nie dało się powstrzymać na skutek postrzelenia. Na planie “Kruka” doszło do tragicznego wypadku. Jak się później okazało zaniedbano kilka rzeczy, a były to czasy, kiedy zasady przygotowywania broni i rekwizytów nie były jasno określone.

Miejsce na Twoją reklamę.
Grób Bruce'a i Brandona Lee.
Grób Bruce’a i Brandona Lee.

Nie będę się wdawał w szczegóły, ale broń, która została wykorzystana w scenie służyła wcześniej jako rekwizyt i była naładowana atrapami nabojów, z których został usunięty proch, ale zapomniano o usunięciu spłonki. Przed filmowaniem sceny doszło do wystrzału przez który część pocisku zablokowała się w lufie pistoletu. Nikt nie zwrócił na to uwagi i nie oczyścił broni z resztek. Podczas feralnej sceny załadowano do tej samej broni ślepe naboje, które zawierały proch i spłonkę, ale nie miały solidnego pocisku. Gdy Michael nacisnął na spust resztka pocisku, która tkwiła w lufie wystrzeliła wprost w brzuch Brandona.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Tym razem postanowiłem powiedzieć kilka słów na temat legendy. Chuck Norris musiał przejść długą i wyboistą drogę zanim trafił na ekrany kin. Pierwszy poważny...

VIDEO BLOG

Zapraszam do sprawdzenie mojego zestawienie dziesięciu najlepszych filmów z legendarnym przeciwnikiem Bruce’a Lee i Jean-Claude Van Damme’a. Bolo Yeung jest ikoną gatunku i jedną...

AKTUALNOŚCI

Dotarły do mnie przykre informacje, którymi muszę się z Wami podzielić. 9 sierpnia 2022 zmarł Gene LeBell – prekursor MMA, artysta sztuk walki, jeden...

AKTUALNOŚCI

Serial sztuk walki stworzony na podstawie pomysłu Bruce’a Lee był nadawany na Cinemax. Po drugim sezonie “Wojownik” trafił na platformę HBO Max, w związku...