Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim był David Carradine?

David Carradine

David Carradine to tak naprawdę John Arthur Carradine Jr. Urodził się 8 grudnia 1936 roku w Hollywood w Los Angeles. Zmarł 3 czerwca 2009 roku w Bangkoku, miał 72 lata. Jego tragicznej śmierci towarzyszyły kontrowersje. Był amerykańskim aktorem, który wystąpił w ponad 200 produkcjach filmowych. Zdarzało mu się też reżyserować i być producentem. Dodatkowo spełniał się też jako piosenkarz. Przez wiele lat trenował sztuki walki, a jego najsłynniejsze role były związane z tym gatunkiem filmowym.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Kill Bill 2" (2004).
Kadr z filmu “Kill Bill 2” (2004).

Aktor rozpoczął swoją regularną karierę na początku lat 60-tych od seriali telewizyjnych, a później pełnometrażowych westernów. Największy sukces odniósł dzięki roli Kwai Changa Caine’a w serialu “Kung Fu” (1972-1975). Otrzymał za nią nominację do nagrody Emmy i Złotego Globa dla najlepszego aktora telewizyjnego w dramacie. Wystąpił w całej masie filmów akcji skierowanych na rynek VHS. Wcielił się w postać Billa w serii “Kill Bill” Quentina Tarantino. Za udział w sequelu również dostał nominację do Złotego Globa za najlepszą rolę drugoplanową.

Trudne dzieciństwo. Próba samobójcza i służba wojskowa.

David Carradine pochodził z rodziny aktorskiej. Był najstarszym synem Johna Carradine – aktora, który wystąpił w ponad 350 filmach i Ardanele Carradine. Był wnukiem artysty Willa Fostera. Miał bardzo niestabilne dzieciństwo, jego ojciec był w czterech małżeństwach, a mama w trzech. Ich dzieci wychowywały się razem, a sam David w wieku pięciu lat próbował popełnić samobójstwo, kiedy dowiedział się, że jego brat ma innego biologicznego ojca. Rodzice w końcu wzięli rozwód w 1944 roku, a John unikał płacenia alimentów, za co trafił do więzienia. David Carradine spędzał młodość w internatach, domach zastępczych i poprawczakach. Udało mu się ukończyć szkołę Oakland Junior College.

Kadr z filmu "Młody Billy Young" (1969).
Kadr z filmu “Młody Billy Young” (1969).

Później trafił do San Francisco State College, gdzie studiował dramat i teorię muzyki. Należał do trudnej młodzieży, często był ścigany za zakłócanie spokoju. Próbował uniknąć wojska, ale finalnie w 1960 roku został wcielony do armii Stanów Zjednoczonych. Zajmował się tam tworzeniem rysunków do pomocy szkoleniowych. Podczas stacjonowania w Fort Eustis w Wirginii założył teatralny. Stanął też przed sądem wojskowym za kradzież w sklepach. W międzyczasie poślubił Donnę Lee Becht. Gdy zaszła w ciążę to został po dwóch latach czynnej służby zwolniony.

David Carradine, narodziny aktora.

Po zakończeniu służby wojskowej wiedział co chce w życiu robić. Zaczął traktować aktorstwo jako swoją drogę życiową. Zadebiutował na ekranie 1963 roku. Swoją przygodę rozpoczął od serialu telewizyjnych, ale nie była to regularna praca, raczej pojedyncze epizody w odcinkach różnych tytułów. W 1964 roku udało mu się podpisać kontrakt z Universalem, co zaowocowało małą rolą w westernie “Taggart”. Później na stałe przylgnął do tego gatunku, od czasu do czasu grywał też złoczyńcę w thrillerach.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z serialu "Wagon Towarowy Bertha" (1972).
Kadr z serialu “Wagon Towarowy Bertha” (1972).

W 1965 roku otrzymał rolę na Brodwayu w sztuce “The Royal Hunt of the Sun”. Opowiadała ona o zniszczeniu cywilizacji Inków. Spektakl okazał się hitem i wystawiono go ponad 260 razy. Carradine zdobył Theatre Word Award za Najlepszy Debiut. W 1969 roku dostał rolę Waco w “Dobrych Chłopcach i Złych Chłopcach”. Trzy lata później trafił w ręce legendarnego Martina Scorsese i wystąpił w jego dwóch filmach – “Wagon Towarowy Bertha” (1972) i “Ulice Nędzy” (1973).

Serial “Kung Fu” i maraton filmów wyścigowych.

W 1972 roku David Carradine dostał rolę Kwai Changa Caine’a w serialu “Kung Fu”. Historia wędrującego mnicha z Shaolin okazała się powodem sporu. Bruce Lee twierdził, że był autorem pomysłu na serial, co po latach zostało w końcu wyjaśnione. Carradine potwierdził, że to mitologia i nie prawda, a roszczenia Lee wynikały z tego, że nie został obsadzony w roli, do której z pewnością nadawałby się idealnie. David otrzymał za udział w 3 sezonach i 63 epizodach nominację do Emmy i Złotego Globa. Jego rola z pewnością mocno rozpowszechniła sztuki walki na zachodzie.

Kadr z serialu "Kung Fu" (1972-1975).
Kadr z serialu “Kung Fu” (1972-1975).

Tuż po realizacji “Kung Fu” aktor zagrał w “Wyścigu Śmierci 2000”. Wystąpił tam też Sylvester Stallone. Rok później pojawił się w kolejnym filmie “wyścigowo-samochodowym” pod tytułem “Wyścig Kuli Armatniej”, a następnie w “Bimbrowym Interesie” (1977) i “Wyścigu Charliego” (1979). Lata 80-te rozpoczął mocnym westernem “Straceńcy” i wyreżyserowanym przez siebie filmem “Americana”. W 1982 roku po raz kolejny ugryzł temat wyścigów w produkcji “Safari 3000”.

Przeciwnik Chucka Norrisa. Gwiazda akcji na wideo i powrót do sztuk walki.

W 1983 roku zagrał Rawley’a Wilkes’a, postać czarnego charakteru i filmowego przeciwnika Chucka Norrisa w filmie “Samotny Wilk McQuade”. Później, bo w 1986 roku wystąpił w filmie na podstawie serialu “Kung Fu”, w którym zadebiutował Brandon Lee, syn Bruce’a. Zaczął dostawać propozycje występów pierwszoplanowych w kinie akcji i nie przebierał w ofertach. W tym samym roku zagrał w “Odpowiedzi Zbrojnej” i filmie wojennym “Ucieczka Jeńców”. Pod koniec lat 80-tych zagrał też w “Kompani Karnej”, czy filmie “Lordowie Wojny”.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Samotny Wilk McQuade" (1983).
Kadr z filmu “Samotny Wilk McQuade” (1983).

W latach 90-tych można było go oglądać na kasetach VHS w takich tytułach jak “Gliniarz z Los Angeles”, “Oddział Specjalny” z Cynthią Rothrock, czy “Ptaszek Na Uwięzi” z Melem Gibsonem. Wystąpił w kilku produkcjach sztuk walki, takich jak “Gliniarz Karateka”, czy “Capital Punishment” z Gary Danielsem. W wypożyczalniach wyjadacze filmowi mogli znaleźć też wojenne “Pole Ognia”. David Carradine w 1993 roku trafił na plan serialu “Legendy Kung Fu”, który był kontynuacją oryginału. Rola zapewniła mu stałą pracę na kolejne lata, a sam serial był emitowany na całym świecie.

“Kill Bill” Quentina Tarantino i kolejna nominacja do Złotych Globów.

W 2003 roku sława Carradine wróciła z podwójnym uderzeniem za sprawą filmu “Kill Bill” Quentina Tarantino. Tytułowa rola drugoplanowa została doceniona przez krytyków, a aktor ponownie został nominowany do Złotego Globa. Za zagranie w “Kill Bill 2” (2004) dostał statuetkę Saturna. Jego wizerunek gościa od sztuk walki umocnił się na wieki wieków, ponieważ właśnie te jego role zostawały najlepiej przyjęte przez widzów. W 2007 roku wystąpił w komedii “Wielki Stach”, oczywiście wcielając się w wielkiego guru od sztuk walki. Jest to film, na którym można wielokrotnie się pośmiać do łez i zdecydowanie warto go zobaczyć.

Kadr z filmu "Wielki Stach" (2007).
Kadr z filmu “Wielki Stach” (2007).

W późniejszych latach aktor nie przestawał aktywnie występować. Zagrał między innymi w kinowej “Adrenalinie 2” (2009) z Jasonem Stathamem w roli głównej. Po jego tragicznej śmierci w tym samym roku na światło dzienne w przeciągu kolejnych lat ukazało się z nim jeszcze kilkanaście tytułów. Wynikało to z tego, że w ostatnim okresie swojego życie był bardzo aktywny zawodowo.

Zagadkowa śmierć w Bangkoku.

Myślę, że temat śmierci Davida Carradine i tego co zdarzyło się 3 czerwca 2009 roku zasługuje na szczegółowe opisanie w książce. W każdym razie aktor został tego dnia znaleziony martwy w swoim pokoju, w hotelu Swissôtel Nai Lert Park Hotel w Bangkoku. Jego ciało było nagie i wisiało na linie w szafie, co spowodowało spekulacje, że była to śmierć samobójcza. Po przeprowadzeniu dwóch sekcji zwłok wykluczono tezę, że aktor się zabił.

Miejsce na Twoją reklamę.
Nagrobek Davida Carradine'a.
Nagrobek Davida Carradine’a.

Przyczyną zgonu było przypadkowe uduszenie podczas zabaw erotycznych z prostytutkami. Niestety, pomimo tego, że hotel jest uznawany za prestiżowy, to Panie lekkich obyczajów, które towarzyszyły Davidowi w ostatnich chwilach jego życia rozpłynęły się w powietrzu. Zdjęcia martwego aktora obiegły internet, a później udostępniono też sesję zdjęciową z poszytym ciałem po przeprowadzonej sekcji. Postaram się kiedyś wrócić do tego tematu i poświęcić mu więcej akapitów, bo kontrowersji było więcej.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Harry Mok urodził się w San Jose w Kalifornii. Był artystą sztuk walki, aktorem, producentem i kaskaderem. Uchodził za jedną z najbardziej kochanych i...

FILMY

Tytuł angielski: True LegendTytuł oryginalny: Su Qi-erData premiery: 9 lutego 2010Kraj: ChinyGatunek: Sztuki WalkiReżyseria: Yuen Woo-PingScenariusz: To Chi-Long Prequel i wczesne losy życia legendarnego...

AKTUALNOŚCI

Bardzo przykre wieści do mnie trafiły. Wczoraj zmarł Sonny Chiba – legendarny japoński aktor, mistrz sztuk walki – sześciokrotny czarny pas, uczeń Masutatsu Ōyamy...

RECENZJE

Po tym jak Film One Production zrobiło film troszkę bardziej górnolotny – “Death Junction” (1994), wszystko wróciło do normy. Ten jeden strzał okazał się...