Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Tom Berenger?

Tom Berenger

Tom Berenger, czyli Thomas Michael Moore. Jest amerykańskim aktorem, urodził się 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois. W 1986 roku otrzymał nominację do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę w filmie “Pluton”. Postać sierżanta Boba Barnesa utrwaliła jego pozycję w świecie filmu jak i w oczach widzów, którzy uwielbiają kino wojenne. Tom wystąpił również w wielu akcyjniakach i thrillerach, a największą sławę zdobył dzięki pierwszoplanowej roli Thomasa Becketta w filmie “Snajper”, który doczekał się wielu kontynuacji.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Belfer" (1996).
Kadr z filmu “Belfer” (1996).

Można powiedzieć, że Berenger to nazwisko, które kojarzą tylko prawdziwi filmowi wyjadacze. Właśnie dlatego chcę Wam przybliżyć postać człowieka, który pojawił się w naprawdę wielu produkcjach. Dla jednych będzie związany na zawsze z plutonem, a dla innych w sercu zostanie bohaterem filmu “Belfer” (1996). Nie zawsze grał pierwsze skrzypce, ale udział w takim tytule jak “Dzień Próby” (2001) z Denzelem Washingtonem i Ethanem Hawkiem to z pewnością pozycja, która powinna być podkreślona grubym pisakiem w jego dorobku zawodowym.

Tom Moore zamienia się w aktora Toma Berengera.

Berenger wychował się w katolickiej rodzinie irlandzkiego pochodzenia. Jego dziadkowie osiedlili się w Chicago, to właśnie tam spędzał swoje lata dziecięce. Ojciec był drukarzem w Chicago Sun-Times, gazecie, która słynęła z krzykliwych tytułów i tego, że zarobkowo przebija konkurencyjną Chicago Tribune. W 1967 roku Tom ukończył Rich East High School w Park Forest, a potem studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Missouri. W 1971 roku zdobył tytuł licencjata w dziedzinie sztuki i postanowił, że zostanie aktorem.

Kadr z filmu "Butch i Sundance - Lata młodości" (1979).
Kadr z filmu “Butch i Sundance – Lata młodości” (1979).

Tom Moore (bo tak się wtedy nazywał) zmienił swoje nazwisko na Berenger, ponieważ w Stowarzyszeniu Aktorów istniała już osoba o tym imieniu i nazwisku. Zanim zaczął otrzymywać oferty to pracował w teatrze oraz jako steward w Ester Airlines. Zadebiutował w serialu “Tylko Jedno Życie” (1975-1976), a chwilę później otrzymał małą rolę w filmie “W Poszukiwaniu Idealnego Kochanka” z Diane Keaton i Richardem Gere. W 1979 roku otrzymał rolę w prequelu słynnego westernu “Butch Cassidy i Sundance Kid” (1969) z uwagi na podobieństwo do Paula Newmana.

Kariera się rozkręca, nominacja do Oscara za “Pluton”.

Początek lat 80-tych zwiastował rozwój kariery Berengera. Producenci dawali mu role, w których grał raz na pierwszych skrzypcach, a raz na drugich. Jedno cieszyło, nazwisko na plakatach. W 1980 roku zagrał u boku Christophera Walkena w “Psach Wojny”, a w 1983 roku w cenionym dramacie “Wielki Chłód”. Rok później wystąpił w roli głównej w produkcji “Miasto Strachu”, gdzie spotkał się na planie z Billy Dee Williamsem. W 1986 roku zagrał w klasycznym “Plutonie” w towarzystwie Charlie Shenna, Willema Dafoe, Foresta Whitakera i młodziutkiego Johnnego Deepa.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Pluton" (1986).
Kadr z filmu “Pluton” (1986).

Rola Boba Barnesa została doceniona przez Akademię i Berenger otrzymał nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Niestety tego dnia podczas rozdania nagród górą został Michael Caine. W 1987 roku Berenger pojawił się w pierwszoplanowej roli w filmie “Osaczona” cenionego reżysera Ridleya Scotta. Lata 80-te zakończył mocnym “W Pogoni za Śmiercią” i “Ostatnim Sakramencie”, w którym wcielił się w postać księdza. Wisienką na torcie była kolejna współpraca ze Stonem, w małej roli w filmie “Urodzony 4 Lipca” z Tomem Cruisem.

Berenger zostaje “Snajperem” na pełen etat, a potem robi porządek jako “Belfer”.

Początek lat 90-tych był równie udany. Tom Berenger zaczął od głównej roli w thrillerze “Okruchy Wspomnień”, w którym pojawił się też Bob Hoskins (znany fanom kina sztuk walki z “Człowieka Psa” z Jetem Li). W tym samym 1991 roku aktor dostał też angaż do “Zabawy w Boga”, jest to mało znana, ale warta uwagi produkcja. Może nawet niedoceniona. W końcu w 1993 roku Berenger pojawił się na plakacie hitu wypożyczalni VHS, czyli filmu “Snajper” reżyserii Louisa Llosa. Zdania na temat tej produkcji były podzielone, ale to był film, który polubili widzowie i to oni utorowali mu długowieczność.

Kadr z filmu "Snajper" (1993).
Kadr z filmu “Snajper” (1993).

Nazwisko aktora zaczęło już na stałe widnieć na pierwszym planie. W połowie lat 90-tych zaczął dostawać role w różnych gatunkach, ale miał w tym doświadczenie. Tak powstała komedia “Eskorta”, później western “Anioł Zemsty”, czy thriller “Bez Odwrotu”. W końcu otrzymał kolejną klasyczną rolę w filmie “Belfer” (1996). Aktor wciela się w agenta służb specjalnych, który bierze zastępstwo w szkole, by rozpracować lokalny gang. Pod koniec dwudziestego wieku zaliczył jeszcze kilka ciekawych tytułów, z których można wyróżnić “Wersety Zbrodni” z 1998 roku.

Pomimo wieku, nadal w formie.

Wraz z wkroczeniem na rynek nowego nośnika DVD upadło wiele karier. Tom Berenger w nowym wieku też zaczął delikatnie odchodzić w cień, stawać na dalszym planie. Jeszcze w 2000 roku dostał rolę w filmie z Russellem Wongiem – “Obława”, a w 2001 roku zagrał w świetnym “Dniu Próby” z Denzelem Washingtonem (dostał Oscara za tę rolę). Rok później Berenger spotkał się na “Detoksie” z Sylvestrem Stallone i Robertem Patrickiem. W tym czasie wrócił też do swojej roli “Snajpera” występując w kolejnych sequelach skierowanych prosto-na-DVD.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Incepcja" (2010).
Kadr z filmu “Incepcja” (2010).

Aktualnie Berenger jest nadal czynny zawodowo. Pomimo 70-tki na karku nadal od czasu do czasu pojawia się w jakimś akcyjniaku, ale zalicza też epizody serialowe. W 2010 roku dostał udział w wielkiej produkcji “Incepcja” z Leonardo DiCaprio. Tego samego roku wystąpił z Dwaynem Johnsonem “W Pogoni Za Zemstą”, czy w “Potrzasku” z 2012 roku. Ma już ponad 100 tytułów na koncie. Co ciekawe dalej gdzieś w środku jest “Snajperem”, bo nie odmawia udziału w kolejnych epizodach tej serii.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...

ARTYKUŁY

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych...

ARTYKUŁY

Jalal Merhi urodził się 27 stycznia 1956 roku w Brazylii. Jego rodzina pochodzi z Libanu, w którym przyszły kanadyjski producent spędził swoje dzieciństwo pracując...