Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Robert Patrick?

Robert Patrick

Robert Patrick to tak naprawdę Robert Hammond Patrick Jr. Urodził się 5 listopada 1958 roku w małym mieście Marietta, w stanie Georgia. Jest rozpoznawalnym aktorem charakterystycznym i producentem filmowym. W Stanach Zjednoczonych zdobył uznanie krytyków jak i widowni. Ma opinię solidnego aktora z bardzo dobrą etyką pracy, charakteryzuje go mocna osobowość, profesjonalizm i duża aktywność zawodowa. W 2001 roku zdobył nagrodę Saturna dla Najlepszego Aktora za rolę w serialu “Z Archiwum X”.

Miejsce na Twoją reklamę.
Zdjęcie promujące serial "Z Archiwum X" (2000-2002).
Zdjęcie promujące serial “Z Archiwum X” (2000-2002).

Z pewnością twarz Patrick’a może być dobrze znana też fanom mocnego kina akcji, ponieważ aktor wystąpił w wielu produkcjach mających znaczenie i uznanie wielbicieli mordobicia. Pojawił się między innymi w klasyku “Szklana Pułapka 2” (1990) z Brucem Willisem, uznanym przez krytyków “Cop Land” (1997) z Sylvestrem Stallone, czy w końcu kultowym “Terminatorze 2: Dzień Sądu” (1991) z Arnoldem Schwarzeneggerem. To tylko kilka tytułów, w których dodał coś od siebie, co ciekawe wystąpił też na ekranie z kilkoma wyjadaczami w sztukach walki. Na koncie ma już udział w ponad 150-ciu produkcjach.

Robert Patrick – młody malarz, który zaryzykował życie, by uratować innych.

Robert urodził się w stanie Georgia, ale często się przeprowadzał z rodziną. Wychowywał się w Bostonie (Massachusetts), Dayton (Ohio), mieście Eminema – Detroit (Michigan) i Cleveland (Ohio). Był pierwszym dzieckiem Nadine i Roberta M. Patricków, ma czwórkę rodzeństwa. Ma szkocko-irlandzko-angielskie korzenie. W dzieciństwie w ogóle nie interesowało go aktorstwo. Był ukierunkowany w stronę sportu, uprawiał lekkoatletykę i grał w amerykański football. Ukończył Farmington High School w Farmington. W końcu zdecydował, że chce zostać aktorem, ale zanim to się stało to wykazał się bohaterskim czynem.

Kadr z filmu "Terminator 2: Dzień Sądu" (1991).
Kadr z filmu “Terminator 2: Dzień Sądu” (1991).

W 1984 roku dorabiał jako malarz, w taki sposób zarabiał w tamtym okresie. Przebywał nad jeziorem Lake Erie, które znajduje się na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Te wody potrafią być zgubne, jezioro w najgłębszym punkcie ponad 60 metrów głębokości. Doszło tam do wypadku łodzi, z którego ludzie nie mogli się wydostać. Robert zaryzykował życie ratując innych podejmując się prób ich ratowania przez kolejne trzy godziny. Po całej sytuacji młody chłopak wyprowadził się do Los Angeles, żeby pójść na swoje. Początki niestety nie były łatwe, pracował jako barman i często sypiał w samochodzie zanim dostał swoją pierwszą propozycję roli.

Trudne początki kariery, a potem szczyt – “Szklana Pułapka 2” i “Terminator 2”.

Patrick tak naprawdę rozpoczął swoją karierę w Holywood… na Filipinach. Można powiedzieć, ze dobrze trafił, bo pod skrzydła producenta Rogera Cormana (tego, który był odpowiedzialny za karierę Dona “The Dragona” Wilsona). Aktor zaczął regularnie współpracować z urodzonym w Manili reżyserem Cirio H. Santiago, z którym nabrał doświadczenia i przerobił podstawy przed kamerą. Zadebiutował w filmie “Equalizer 2000” (1987) obok legendarnego b-klasowego kopacza i solidnego aktora – Richarda Nortona. Panowie spotkali się ponownie też w “Myśliwych Przyszłości” (1988), gdzie Patrick dostał rolę główną. Co ciekawe wystąpił tam też klon Bruce’a Lee, czyli Bruce Le. W międzyczasie powstał jeszcze wojenny akcyjniak “Oko Orła” i “Killer Instinct”.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Terminator 2: Dzień Sądu" (1991).
Kadr z filmu “Terminator 2: Dzień Sądu” (1991).

Filipińska przygoda otworzyła mu drogę do dużej kariery. Robert Patrick zapisał się do Gildii Aktorów Ekranowych, a tam został szybko zauważony i dostał pierwszą poważną propozycję z Hollywood. Otrzymał rolę w “Szklanej Pułapce 2” (1990) z Brucem Willisem. Tytuł ten okazał się takim hitem, że następny projekt, do którego go zaangażowano był “Terminator 2: Dzień Sądu” (1991) z Arnoldem Schwarzeneggerem. Reżyser James Cameron wybrał go na rolę T-1000 z uwagi na charakterystyczny wygląd. W czasie realizacji zdjęć Patrick nadal nie miał za co żyć, mieszkał a małym mieszkaniu. Jak się okazało, dobrze, że przetrzymał ten czas, ponieważ po tym kultowym filmie jego kariera nabrała zawrotnego tempa.

Zamiłowanie do sztuk walki, czyli mocne lata 90-te.

W 1993 roku Robert mógł po raz kolejny zagrać T-1000, biorąc udział w produkcji “Bohatera Ostatniej Akcji” z Schwarzeneggerem. Warto nadmienić, że epizod w tym filmie zaliczył też Jean-Claude Van Damme. Co ciekawe Patrick od zawsze był miłośnikiem sztuk walki i dostał kilka ról, które mogą zainteresować prawdziwych maniaków gatunku. W 1994 roku pojawił się w “Znaku Smoka” z Markiem Dacascosem, gdzie wcielił się w postać Koga Shuko.

Kadr z filmu "Znak Smoka" (1994).
Kadr z filmu “Znak Smoka” (1994).

W tym samym roku pojawił się na ekranie z innym aktorem charakterystycznym, którego gęby nie trzeba przedstawiać – Brionem Jamesem w tytule “Hong Kong 97”. Całość była reżyserowana przez Alberta Pyuna (“Cyborg”, 1989). Wystąpił również w roli głównej filmu “Zero Tolerancji”, który stał na półce w nie jednej polskiej wypożyczalni kaset VHS. W końcu dostał kolejną duża propozycję, zagrał w uznanym przez krytyków filmie “Cop Land” (1997) z Sylvestrem Stallone i Robertem DeNiro.

“Z Archiwum X”, umocnienie pozycji i uznanie krytyków.

Robert Patrick w 2000 roku został zaangażowany do serialu “Z Archiwum X”. W roli Johna Doggetta wystąpił w 40 odcinkach i otrzymał nagrodę Saturna dla najlepszego aktora. Zagrał też w kilku odcinkach “Rodziny Soprano”, a w 2002 roku ponownie spotkał się na planie z Sylvestrem Stallone. Wcielił się w Noah’a, w solidnym filmie “Detoks” (2002). Rok później widzowie mogli go oglądać na dużym ekranie w wysokobudżetowej produkcji “Aniołki Charliego: Zawrotna Szybkość”.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Detoks" (2002).
Kadr z filmu “Detoks” (2002).

W 2004 roku doceniony przez krytykę aktor zaczął dostawać jeszcze ciekawsze oferty. Otrzymał rolę w “Płonącej Pułapce” z Johnem Travoltą i Joaquin’em Phoenix’em, a rok później zagrał ojca legendarnego Johnny’ego Casha w filmie “Spacer Po Linie”, ponownie z Phoenix’em. W 2006 roku wrócił do akcji towarzysząc na planie filmu “Firewall” samemu Harrisonowi Fordowi. Aktor od lat grywa regularnie w dużych produkcjach z Holywood. Osobiście po raz ostatni widziałem go na dużym ekranie za sprawą “Safe House” (2012) z Denzelem Washingtonem.

Patrick trochę z boku, ale nadal wysoko.

Kadr z filmu "Gangster Squad" (2013).
Kadr z filmu “Gangster Squad” (2013).

Robert Patrick cały czas trzyma tempo. Co prawda nie otrzymuje tylu ról głównych co kiedyś, ale nada ma co pokazać widzom. Może nie są to produkcje pierwszoligowe, ale do Polski trafiają. W 2019 roku zagrał w “Zatrutej Róży” z Johnem Travoltą i Morganem Freemanem, a w 2020 roku pojawił się w “Uczciwym Złodzieju” z Liamem Neesonem. Obecnie też działa już nad kolejnymi kilkoma tytułami. Najnowszy z nich to akurat rola główna w horrorze “Co widział Jozjasz” (2021).

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Topowa Dycha prawdziwej legendy Kina Akcji. Do naszej filmowej dżungli wchodzi Arnold Schwarzenegger. Przyznam szczerze, że to zestawienie było dla mnie najtrudniejsze do zrobienia....

VIDEO BLOG

Zapraszam do obejrzenia piątego odcinka z serii “RE: AKCJA”, w którym odpowiadam na Wasze komentarze. Tym razem kilka słów na temat premier filmowych, nadchodzącego...

ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...