Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Martin Kove?

Kim jest Martin Kove?

Martin Kove jest amerykańskim aktorem znanym głównie z serii “Karate Kid” i serialu “Cobra Kai”. Jak sam raz przyznał, ludzie go nienawidzą, albo kochają, częściej to pierwsze. W swojej najważniejszej filmowej roli – Johna Kreese’a pokazał swoją ciemną stroną, z którą się utożsamia, uważa, że jest ona częścią jego prawdziwego charakteru. Ma fanów na całym świecie, ale należy pamiętać, że John to nie jest jedyna postać, którą zagrał. Kove w swojej obszernej filmografii ma ponad 240 pozycji. Wystąpił w kilku znanych i mniej znanych filmach akcji i sztuk walki, dlatego z pewnością możemy zaliczyć go do grona starych wyjadaczy gatunku.

Miejsce na Twoją reklamę.

Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka widać, że Martin nie należy do przyjemniaczków, czy ludzi do których możemy czuć sympatię. Z pewnością dlatego producenci angażowali go głównie do ról typów z pod ciemnej gwiazdy. Wcielanie się w złych bohaterów weszło mu w krew i robi to naturalnie. W przeciwieństwie do głównej postaci z “Karate Kid” – Daniela LaRusso (w tej roli Ralph Macchio), czy jego mentora pana Miyagi (Pat Morita) potrafi walczyć naprawdę. Myślę, że taka informacja może być miłym zaskoczeniem dla zwolenników ponad 70-cio letniego weterana kina.

Martin Kove, czyli przyczajona kobra.

Kove urodził się 6 marca 1946 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Jest posiadaczem czarnego pasa w Okinawa-Te Karate, ale trenował też wiele innych sztuk walki, między innymi Shihan Tak Kobota, Kendo i Taekwondo. Przez długi okres czasu jego nauczycielem był Pat Johnson, który ma 9 dan w Tang Soo Do i sam pobierał nauki od legendarnego Chucka Norrisa. Myślę, że wiele lat treningów Martina do dobra rekomendacja, żeby znaleźć się w gronie aktorów Kina Sztuk Walki.

Z pewnością znajdą się osoby uważające, że rola w “Cobra Kai”, czy prywatne lekcje sztuk walki to nie jest wystarczający argument. No i ok. Kove nie wychował się w rodzinie wojowników. Mordobiciem zainteresował się na stałe dopiero przygotowując się do różnych ról, dlatego przypomnę Wam kilka innych tytułów w których się pojawił. Może je znacie, może ich nie kojarzycie, a może zapomnieliście, że tam wystąpił Martin Kove.

Na planie z nieznanym Sylvestrem Stallone.

Pierwsze swoje epizody w karierze filmowej miał w komediach. Zadebiutował w produkcji “Sposób Na Alfreda” (1971) w reżyserii Alana Arkina, ale nie został wymieniony nawet w napisach końcowych. Nie bał się pracy i dostawał rolę za rolą, nie były to niestety pierwsze skrzypce. W 1974 roku pojawił się w “The Groove Tube” gdzie poznał Chevy Chase’a. Występował pod nazwiskiem Marty Kove, łapał się na wszystko co idzie, dlatego trafiały mu się nierzadko epizody w mało znanych serialach.

Miejsce na Twoją reklamę.

W 1975 roku pojawił się na planie dwóch produkcji, w których wystąpił Sylvester Stallone. Pamiętajmy jednak, że to były czasy tuż przed premierą “Rockyego” (1976), więc o Włoskim Ogierze jeszcze nikt nie słyszał. Pierwszym z filmów był “Capone” Steve’a Carvera, czyli kryminał o wzlotach i upadkach chicagowskiego gangstera. Drugim zaś “Wyścig Śmierci 2000” z Davidem Carradinem w roli głównej. Stallone i Kove od razu się dogadali i kumplują się do dzisiaj. Pod koniec lat 70-tych zaliczył jeszcze rolę w “Białym Bizonie” z Charlesem Bronsonem i występ w serialu “Kojak”, “Aniołki Charliego”, czy “Starsky i Hutch”.

Przełomowa rola w “Karate Kid”.

Na początku lat 80-tych Martin Kove trzaskał epizody w serialach jeden za drugim. Pracy przy filmach było mniej, aż do czasu kiedy trafił na plan “Karate Kid” (1984) Johna G. Avildsena. Tam rozwinął skrzydła i stworzył postać, którą widzowie oglądają na ekranach do tej pory. Po premierze i ogromnym sukcesie drzwi do kolejnych ról miał już otwarte. Los chciał, że ponownie trafił na plan Sylvestra Stallone’a, z tym że tym razem znał go już cały świat.

Praca przy “Rambo II” (1985), w którym wcielił się w postać Ericsona umocniła jego pozycję w branży. Miał już w CV dwa naprawdę mocne projekty, później powtórzył rolę Johna Kreese’a w “Karate Kid II” i “Karate Kid III”. W 1987 roku dostał swoją pierwszą znaczącą rolę główną w akcyjniaku “Porachunki Steele’a”. Okazało się jednak, że prawdziwy wysyp ról w filmach sztuk walki przyniosą mu lata 90-te.

B-Klasowe hiciory z ery VHS.

W 1991 roku Martin Kove wystartował z grubej rury. Poszedł za ciosem i ponownie przyjął rolę główną, tym razem w filmie “Świetlisty Tunel”, który doczekał się szerszej dystrybucji. Zagrał w nim Seana Craiga, gliniarza pod przykrywką, który zostaje śmiertelnie postrzelony i trafia do nieba, by potem wrócić do żywych. Rok później wystąpił w “Projekcie” z Frankiem Zagarino i Meg Foster.

Miejsce na Twoją reklamę.

W 1993 roku wystąpił w filmie wojennym “Ognisty Jastrząb”, ale też w bardzo dobrym i krwawym klasyku sztuk walki – “Shootfighter“. Spotkał się tam ponownie na planie z Williamem Zabką (“Karate Kid”), ale miał okazję też poznać bliżej legendę tego gatunku – Bolo Yeunga. Zaliczył też gniota karate – “Być Najlepszym” i serial “Legendy Kung Fu”. W kolejnych latach nie przestawał atakować i przyjął rolę między innymi w “Śmiertalnym Pojedynku” z Matthiasem Huesem, czy “Rozwcieczonym Uciekinierze”, ponownie z Frankiem Zagarino. W drugiej połowie lat 90-tych wystąpił z inną wschodzącą gwiazdą kina sztuk walki – Olivierem Grunerem w produkcji “Najemnik” oraz w solidnych dwóch częściach “Oddziału Widmo” z Hulkiem Hoganem.

Weteran w filmach, które przepadły i wielki powrót.

Po 2000 roku zagrał w niezliczonej ilości tytułów akcji, ale przepadły one bez śladu. Był to okres upadku nośnika VHS, a razem z nim odeszło wiele gwiazd gatunku “martial arts”. Pierwszymi tytułami, które mi przychodzą na myśl z jego udziałem są “Cena Honoru” z Olivierem Grunerem, “Cel” z Donem “The Dragonem” Wilsonem, czy długo wyczekiwany “Blizhniy Boy: Final Fight”, który niestety nie miał żadnej dystrybucji. Pamiętam jak śledziłem doniesienia z planu tej produkcji. Cieszyłem się, że gwiazdy gatunku wrócą po latach, bo obok Martina Kove w filmie wystąpił między innymi Bolo Yeung, David Carradine, Gary Busey, Cung Lee, czy Cary Hiroyuki Tagawa… niestety – nic z tego nie wyszło.

Kove odchodził w zapomnienie prawie 20 lat, kiedy otrzymał propozycję, żeby ponownie wcielić się w rolę Johna Kreese’a w serialu “Cobra Kai” będącego kontynuacją oryginalnego “Karate Kid”. Bardzo prawdopodobne, że właśnie jego popularność jest w szczytowym punkcie, a to wszystko po 70-tce. Liczę na jeszcze kilka produkcji od Martina, bo trzyma się w doskonałej formie. Miał wzloty i upadki, ale cały czas działał i się nie poddawał, to prawdziwy weteran.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Terry Silver jest fikcyjną postacią z filmu “Karate Kid III” oraz kilku sezonów serialu “Cobra Kai” będącego kontynuacją oryginalnego filmu z 1984 roku. Odtwórcą...

VIDEO BLOG

W to niedzielne popołudnie postanowiłem podzielić się z Wami pozytywną informacją o tym, że powstanie KARATE KID V. Oprócz tego poruszyłem temat serialu COBRA...

AKTUALNOŚCI

W końcu się doczekaliśmy. Na początku były skromne zapowiedzi, a później oficjalne zdjęcia z nowego sezonu “Cobra Kai”. Teraz dostajemy soczysty oficjalny zwiastun piątego...

ARTYKUŁY

Hannah Kepple urodziła się 20 listopada 2000 roku i rozpoczęła swoją karierę aktorską w serialu “Cobra Kai”, który jest kontynuacją klasycznej serii “Karate Kid”....