Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest pan Miyagi?

Kim jest pan Miyagi?

Pan Miyagi jest filmową postacią fikcyjną z klasycznej serii “Karate Kid“. Pochodzi z Okinawy, jest mistrzem karate i mentorem, który trafił do serc wszystkich fanów gatunku kina sztuk walki. Był nauczycielem głównego bohatera oryginalnej trylogii – Daniela LaRusso, a w czwartej odsłonie Julie Pierce. Teraz, kiedy swój sukces świętuje serial “Cobra Kai” będący kontynuacją “Karate Kid” możemy zobaczyć Pana Miyagi w retrospekcjach. Wielu młodych fanów tego serialu nie oglądało oryginalnych filmów z serii, dlatego uważam, że dobrym pomysłem jest napisanie kilku słów o postaci, która miała ogromny wpływ na moje pokolenie. Osobiście, czuję duży sentyment do tej postaci i uważam ją za najbardziej charakterystyczną i wartościową wśród filmowych mentorów.

Miejsce na Twoją reklamę.

W zasadzie to nie do końca wiem, czy pisać “kim jest?”, czy “kim był?” pan Miyagi. Ponieważ postać ta została uśmiercona, zresztą nie bez powodu. Aktor, który wcielił się w mentora to Pat Morita, który zmarł 24 listopada 2005 roku. Bez niego ta postać nie istnieje, chyba, że zostanie zrealizowany serialowy prequel o jego losach. W każdym razie, w moim sercu zostanie na zawsze. A co do filmów z serii “Karate Kid”, to wracam do nich co jakiś czas i uważam, że przekazują ponadczasowe wartości. Rola pana Miyagi została również doceniona w świecie filmu. Pat Morita otrzymał za nią w 1984 roku nominację do Oscara w kategorii “Najlepsza Rola Drugoplanowa”.

Inspiracja i życie pana Miyagi.

Twórcą postaci pana Miyagi jest scenarzysta pierwszego “Karate Kid” (1984) – Robert Mark Kamen. Rozpisując postać inspirował się życiem Fumio Demury, jednego z największych ekspertów w dziedzinie sztuk walki, posiadacza 9 dan w karate, który w oryginalnym filmie pełnił rolę kaskadera. Nazwisko Miyagi wzięło się od Chojuna Miyagi, prawdziwego okinawskiego mistrza, który jest założycielem szkoły karate goju-ryu. Nie bez powodu w tytule nie podałem imienia pana Miyagi. Niby oficjalnie postać nazywa się Kesuke, ale w serii “Coba Kai” na nagrobku pojawia się imię Nariyoshi.

Miyagi urodził się 9 czerwca 1925 roku na Okinawie, w Japonii. Wiedza o karate była przekazywana w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Sztuki tej uczył go ojciec rybak. Wbrew tradycji pod swoje skrzydła wziął też przyjaciela Miyagiego – Sato. Ich przyjaźń została wystawiona na próbę, kiedy Miyagi zakochał się w dziewczynie o imieniu Yukie, którą miał poślubić Sato. Zhańbiony przyjaciel zgodnie z tradycją wyzwał Miyagiego na pojedynek na śmierć i życie. Ten zamiast mierzyć się z Sato, postanowił wyemigrować do Stanów Zjednoczonych bez Yukie. Trafił na Hawaje, gdzie pracował na polach trzciny cukrowej i poznał swoją przyszłą żonę.

W późniejszym okresie wyjechał do Los Angeles, gdzie studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim. Na początku II Wojny Światowej wstąpił do armii amerykańskiej i otrzymał Medal Honoru. Będąc w wojsku uczył karate swojego dowódcy, pułkownika Jacka Pierce’a. W tym czasie doszło do największej traumy, która go później prześladowała przez resztę życia. W obozie Manzanar zmarła jego małżonka z powody komplikacji podczas porodu.

Miejsce na Twoją reklamę.

Po wojnie kupił dom w Los Angeles i głównie poświęcał czas na pracę w swoim ogrodzie. Wiódł spokojne życie, doceniając każdą chwilę. Pracował też jako konserwator w miejscu, do którego wprowadził się wraz z mamą Daniel La Russo. I ta przeprowadzka to scena otwierająca pierwszą część serii “Karate Kid”. Myślę, że te kilka zdań z życia Pana Miyagi mogłoby być inspiracją do powstania serii o wydarzenia z przed oryginalnego filmu. Liczę na to, że pan Miyagi dostanie kiedyś własny serial.

Śmierć pana Miyagi i odtwórcy jego postaci.

Pat Morita jeszcze za życia chciał wystąpić w kolejnym sequelu “Karate Kid”. Pomimo tego, że w czwartej odsłonie nie było już Daniela LaRusso, to Julie Pierce grana przez rewelacyjną Hilary Swank była tak urokliwa, że ludzie polubili tą część. Ja sam wracam do niej częściej niż do “dwójki”. W pewnym momencie mówiło się o pomyśle na “Karate Kid 5”, na który wpadł sam Morita. Niestety nie został on zrealizowany. W 2005 roku aktor zmarł z powodu niewydolności nerek i szansa na powstanie sequela właściwie przepadła.

Miejsce na Twoją reklamę.

Producenci postanowili zrealizować nowy “Karate Kid”, w taki sposób w 2010 roku powstał remake z Jackie Chanem w roli głównej. Niestety, to już nie było to. Pamiętam jak jakiś czas później zobaczyłem w internecie parodię z Ralphem Macchio (postać Daniela LaRusso) – “Wax On, F*ck Off”. Przez chwilę poczułem “stary” klimat. Włączałem ten filmik kilka razy i w zasadzie marzyłem jak dzieciak – myślałem “fajnie by było jakby powstał nowy Karate Kid”. W życiu bym nie pomyślał, że tak się stanie. Serial “Cobra Kai” przebił moje oczekiwania, a i w retrospekcjach pojawił się pan Miyagi. Twórcy serialu wiedzieli jak go uhonorować, łezka kręci się w oku. Mam nadzieję, że tym tekstem starym wyjadaczom przypomniałem o tym filmowym bohaterze, a młodym naświetliłem trochę temat.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Terry Silver jest fikcyjną postacią z filmu “Karate Kid III” oraz kilku sezonów serialu “Cobra Kai” będącego kontynuacją oryginalnego filmu z 1984 roku. Odtwórcą...

VIDEO BLOG

W to niedzielne popołudnie postanowiłem podzielić się z Wami pozytywną informacją o tym, że powstanie KARATE KID V. Oprócz tego poruszyłem temat serialu COBRA...

ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...