Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

RECENZJE

Wielka Draka w Chińskiej Dzielnicy (“Big Trouble In Little China”), 1986

"Wielka Draka w Chińskiej Dzielnicy" - Kurt Russell

Wiele lat temu gdzieś w telewizji widziałem wyrywkowo film “Wielka Draka w Chińskiej Dzielnicy”. Wiedziałem, że to klasyk, ale jakoś tak wyszło, że do tej pory nie miałem okazji obejrzeć tej produkcji od początku do końca w pełnym skupieniu. Postanowiłem nadrobić te zaległości i odpalić ten tytuł kilka dni temu. W końcu był inspiracją do powstania kilku postaci w grze “Mortal Kombat”, a krytycy wypowiadali się o nim pozytywnie, już nie wspominając o fanach, którzy wielokrotnie ustawiali się w kolejce po wypożyczenie tego dzieła na nośniku VHS. Nigdy nie lubiłem “bajek” na ekranie, zwłaszcza w gatunku kina akcji, czy sztuk walki. W tym przypadku zostałem wciągnięty w tę przygodę bez reszty, porwała mnie w wir mistycznych wydarzeń i zostanie mi w pamięci na zawsze.

Miejsce na Twoją reklamę.

John Carpenter stawia na swoim.

Kto by się spodziewał? Czasem zaskakuje sam siebie, a gatunkowe horyzonty otwierają mi się przed oczyma niczym wrota czasu. Jest rok 1985 i ruszają prace produkcyjne nad kolejnym zaskakującym tytułem z pod ręki utalentowanego posiadacza szeroko rozwiniętej wyobraźni – Johna Carpentera (“Halloween”, “Mgła”, “Coś”). Do roli głównej zostaje zatrudniony Kurt Russell, który wcześniej kilkukrotnie współpracował z tym reżyserem, między innymi przy produkcji “Ucieczki z Nowego Jorku” (1981). To się udaje, bo udział Kurta w filmie nie był oczywisty dla producentów, którzy próbowali nakłonić Carpentera do zatrudnienia Clinta Eastwooda lub Jacka Nicholsona.

"Wielka draka w chińskiej dzielnicy" (1986)
Kadr z filmu “Wielka draka w chińskiej dzielnicy” (1986).

Russell przygotowywał się do roli dwa miesiące, pomimo tego, że nie miał grać super herosa, tylko raczej urokliwie nieudacznego gościa to trenował ostro – biegał, podnosił ciężary i przygotowywał się do choreografii sekwencji walk. Czas naglił, ponieważ wiadomo było, że dokładnie za rok będzie miał premierę film z Eddie Murphym “Złote Dziecko” (1986), który porusza podobną tematykę. Jaką tematykę zapytacie… no właśnie – to trudno określić jednym słowem, ponieważ jest ona tak enigmatyczna, że sam dystrybutor nie wiedział jak wypromować film. W każdym razie spróbuję w kilku zdaniach zawrzeć to co się na ekranie wydarzyło.

Kurt Russell w chińskiej dzielnicy.

Jack Burton to główny bohater, który jest kierowcą ciężarówki. Splot wydarzeń powoduje, że trafia razem z kumplem Wang Chi do Chinatown, czyli chińskiej dzielnicy. A tam rozpętuje się gruba wiksa, która wprowadza nas jako widza w świat magii, mitów, chińskich legend, przedziwnych wydarzeń, które wciągają bardziej niż scrollowanie tablicy na facebooku – przynajmniej mnie. Bardziej ogólnikowo nie da się tego opisać, ale wierzę, że nie jestem jedyny na tej planecie, który jeszcze nie widział tego filmu wcześniej w całości. Dlatego dam szansę przyszłym odkrywcą odkryć to arcydzieło i dać się porwać trudnym do opisania wydarzeniom.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Wielka draka w chińskiej dzielnicy" (1986)
Kadr z filmu “Wielka draka w chińskiej dzielnicy” (1986).

Co ciekawe pierwotnie w rolę Wang Chi miał zostać zaangażowany sam Jackie Chan, ale odrzucił propozycję pomimo tego, że producenci mieli ogromne zastrzeżenia do jego języka angielskiego sprawdzając jak mówił w filmach “Wielka Rozróba” (1980) i “Protektor” (1985). Rolę dostał Dennis Dun (“Rok Smoka”, 1985). I tutaj to on gra tą idącą do przodu postać, a nie Russell. Taki był zamysł od początku, postać Burtona była napisana w odwrocie do bohaterów, których widzieliśmy do tej pory na ekranie. Scenarzyści Gary Goldman i David Z. Winstein napisali tekst, a potem został zatrudniony W.D. Richter, który miał za zadanie wszystko poprawić tak, żeby do siebie pasowało, unowocześnić historię i połączyć ją z fantastyką i sztukami walki.

Azjatycka armia w świecie magii.

Dokładnie tak się stało, a do filmu zatrudniono całą ekipę azjatyckich aktorów. Choreografią scen mordobicia zajął się James Lew, który miał za zadanie nadzorować każdy ruch i wymyślać każdą sekwencję pojedynków. Trzeba przyznać, że facet miał na barkach nie lada zadanie… w końcu odpowiada za Wielką Drakę. W obsadzie znalazło się kilka znanych mi twarzy – Victor Wong (seria “Trzech Małolatów Ninja”), James Hong (“Szpony Orła“) – niesamowity w swojej roli Lo Pana, ależ on tu wymiata, wprowadził sporą dawkę humoru w to całe przedsięwzięcie. Oprócz tego Donald Li (“Huragan Ognia”, 1992), Carter Wong (“Ręka Śmierci”, 1976), George Cheung (“Godziny Szczytu”, 1998), czy… Al Leong, Eric Lee, a nawet gdzieś tam się pojawił Cary-Hiroyuki Tagawa.

"Wielka draka w chińskiej dzielnicy" (1986)
Kadr z filmu “Wielka draka w chińskiej dzielnicy” (1986).

Budżet produkcji wyniósł $25 milionów i spora część tej kasy, jeśli nie większość została przeznaczona na scenografię i charakteryzację, która robi ogromne wrażenie. Widać, że pracowało przy tym kilkadziesiąt osób, tak samo w kwestii efektów specjalnych, czy muzyki, która jest świetna i wpasowuje się w klimat idealnie. Dobre recenzje nie dały jednak szansy tej produkcji zarobić w kinach, zanotowała jedynie $11 millionów. Za to na rynku VHS zarobiła o wiele więcej i utkwiła w pamięci fanów. W mojej na zawsze. Polecam każdemu, kto chce poszerzyć horyzonty. Warto, to klasyk.

Ocena: 9/10

Miejsce na Twoją reklamę.

Miejsce na Twoją reklamę.
RECENZJE

Nadszedł czas, żeby zmierzyć się z “Predatorem: Prey”. Przyznam się szczerze, że w kwestii drapieżców stanąłem na filmie z Adrianem Brody. Miałem też obejrzeć...

RECENZJE

Czekałem na ten moment kilkanaście lat i nie robię sobie teraz żartów. W 2001 roku, tuż przed powstaniem Kina Sztuk Walki interesowałem się produkcjami...

RECENZJE

Jakiś czas temu napisałem recenzję filmu “Minion” (1998) z Dolphem Lundgrenem. Chwilę po seansie tego dość słabego apokaliptycznego dzieła wpadłem na pomysł, żeby wrócić...

RECENZJE

W 2019 roku otrzymaliśmy pierwsze zapowiedzi filmu “Top Gun: Maverick”. Fani oryginału czekali na kolejne doniesienia odnośnie premiery z niecierpliwością. Ta była przekładana z...