Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Tong Po?

Kim jest Tong Po?

Tong Po, czyli legendarny przeciwnik Jean-Claude Van Damme’a. To postać filmowa, która utkwiła w pamięci wszystkim fanom Kina Sztuk Walki, ponieważ pojawiła się w klasyku gatunku pod tytułem “Kickboxer” z 1989 roku (znanym z czasów pirackich VHS jako “Karate Tygrys III”). W rolę Tonga Po wcielił się prywatnie przyjaciel belga – Michel Qissi. Pomimo tego, że jest to postać fikcyjna, to przez wiele lat uważano, że Tong Po naprawdę istnieje. Powodem tego jest fakt, że na napisach końcowych wyżej wymienionej produkcji jest jasno napisane, że Po gra samego siebie.

Miejsce na Twoją reklamę.

Co wiemy na temat Tong Po?

Sprecyzujmy co wiemy o tym brutalu. Tong Po to przede wszystkim niepokonany mistrz muay thai, czyli boksu tajskiego. Znana postać w Tajlandii, przed którą wszyscy trzęsą portkami. Jest bezlitosnym skurczybykiem, który czerpie radość z niszczenia przeciwników, a pokonanie amerykanina, w wyjątkowo bezwzględny sposób – Erica Sloana to dla niego mega prestiżowa sprawa. Do tego jest blisko związany z półświatkiem przestępczym, działa pod opieką Freedy’ego Lee.

Jak się później okazuje to też zwyrodnialec i gwałciciel. Na końcu dostaje mocny wjeb, w jednej z najlepszych walk jakie miały miejsce na ekranie. Z całą pewnością miał trudne dzieciństwo. W filmie “Kickboxer 2: Godziny Zemsty” dowiedzieliśmy się, że jedyne co go może złamać to powtórny solidny wpierdol od kolejnego z braci Sloan – Davida. Natomiast w “Kickboxerze 4: Agresor” wyszło na jaw, że uwielbia hawajskie kwiaty, ma chore poczucie humoru i sprawia mu radość rujnowanie życia innym. Innymi słowy psychol jakich wiele na świecie, ale z tak charakterystycznie szpetną gębą stał się zapamiętywanym symbolem, prawie tak jak logo Coca Coli… ale za tą maską kryje się człowiek.

Michael Qissi, przyjaciel Van Damme’a.

Tak jak już wspomniałem, tym człowiekiem jest Michel Qissi. Przyjaciel Jean-Claude Van Damme, który razem z nim za czasów młodzieńczych oglądał filmy sztuk walki na kasetach VHS. Co więcej… razem z nim wyleciał do Stanów Zjednoczonych robić karierę, razem z nim łapał się różnych prac, żeby przetrwać. Nie dziwi więc, że razem też występowali w filmach, takich jak np. “Krwawy Sport” (1988). Zapytacie – jak to “Krwawy Sport”? Tam gra Tong Po? Oczywiście, że tak… tylko bez maski. Qissi wcielił się tam w rolę Paradesa… nic Wam to nie mówi? A pamiętacie komu Chong Li złamał tak piszczel, ze kość się przebiła przez skórę? No właśnie. Zresztą nie tylko, bo panowie wcześniej pojawili się w “Breakdance” z 1984 roku.

Miejsce na Twoją reklamę.

To nie wszystko, Qissi wystąpił również w “Lwim Sercu” (1990), który wlicza się moim zdaniem zaraz obok “Kickboxera” i “Krwawego Sportu” do trójki najlepszych filmów z JCVD. Aktor ma też na koncie kilka innych ról, ale jedną z najbardziej pamiętanych z ery czasów VHS jest film “Na Śmierć” z 1992 roku. Pamiętam, że ta produkcja była w prawie każdej wypożyczalni.

Jak się z czasem okazało, w 1994 roku Qissi nie przyjął roli Tong Po. Dlatego na plan filmu “Kickboxer 4: Agresor” został zaproszony aktor Kamel Krifa, również przyjaciel JCVD. Tym razem jednak Po się zmienił i można wiele zarzucić charakteryzatorom. Niestety legenda została zmieniona w typa, który wygląda jakby mu założono rajstopę przez łepetynę. Innymi słowy – karykatura i to mocno jadąca po bandzie.

Czy Tong Po wróci?

Póki co na tym się kończy historia tej postaci – wojownika z długą kitą i łysym łbem. Mam nadzieję, że Tong Po jeszcze kiedyś wróci. A były takie plany. Reżyser “Kickboxera 2” i “Kickboxera 4” – Albert Pyun chciał wskrzesić tę postać robiąc remake dwójki kilka lat temu. Niestety to nie doszło do skutku, tak jak jego próba realizacji oryginalnego “Kickboxera 5”. Niestety Albert Pyun prawdopodobnie nie zrobi tych filmów ze względu na ciężką chorobę, ale wierzę, że ktoś kiedyś wprowadzi do życia tę postać. Jak nie w filmie to może w grze?

Miejsce na Twoją reklamę.

Miejsce na Twoją reklamę.

RECENZJE

Żyjemy w czasach, w którym teorie spiskowe i przewidywania końca świata się świetnie sprzedają. Mnóstwo ludzi uwielbia czuć, że wiedzą coś więcej niż reszta,...

RECENZJE

Można powiedzieć, że 2012 rok był dla Jean’a-Claude Van Damme naprawdę udany. Wystąpił on w filmie “6 Kul”, który można uznać za solidny, zresztą...

ARTYKUŁY

Bianca Van Damme to tak naprawdę Bianca Bree Van Varenberg, przyszła na świat 17 października 1990 roku w Los Angeles. Jest córką największej gwiazdy...

ARTYKUŁY

Darcy Lynn LaPier urodziła się 9 lipca 1965 roku. Jest modelką, producentką, aktorką i wielokrotnie nagradzaną zawodniczką rodeo. Od samego początku kariery przykuwała uwagę...