Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Liu Kang?

Liu Kang

Liu Kang jest postacią fikcyjną stworzoną przez Johna Tobiasa do jednej z najpopularniejszych serii gier z gatunku sztuk walki – “Mortal Kombat”. Po raz pierwszy mogliśmy spotkać się z tą postacią w oryginalnej grze z 1992 roku autorstwa Midway Games i NetherRealm Studios. Kang jest jej najważniejszym bohaterem, wojownikiem Ziemi. Jest również mnichem z Shaolin, którego historia została zainspirowana jednym z najbardziej przełomowych filmów sztuk walki. Mowa oczywiście o “Wejściu Smoka” z Bruce’m Lee.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Mortal Kombat" (1995)
Kadr z filmu “Mortal Kombat” (1995).

W 1995 roku na postawie gry został stworzony i miał swoją premierę film pełnometrażowy “Mortal Kombat”. Odniósł on olbrzymi sukces i szybko przyćmił wcześniej wydanego “Ulicznego Wojownika” z Jean-Claude Van Damme również opartego o bijatykę – grę “Street Fighter”. Do głównej roli Liu Kanga przymierzany był Jason Scott Lee (znany z filmu “Smok: Historia Bruce’a Lee”) oraz Russell Wong (“Więzy Krwi”). Finalnie rolę otrzymał Robin Shou. Producenci uznali, że jest to najlepsza decyzja, ponieważ aktor podobnie jak Jackie Chan jest świetny w realizacji sekwencji walk i ma doświadczenie jako kaskader.

Jak powstała postać Liu Kanga?

Pierwotnie postać miała mieć japońskie korzenie i nazywać się Minamoto Yoshitsune. Jej projektant, John Tobias uznał jednak, że lepiej będzie, jeżeli główny bohater zostanie tradycyjnym łysym mnichem w buddyjskich szatach. Inspiracją do tego pomysłu był legendarny film z 1978 roku – “36 Komnata Shaolin” z Gordonem Liu. To właśnie od jego nazwiska wyszła nazwa postaci – Liu Kang. Z czasem pomysł się rozwinął i uznano, że potrzebne jest więcej zaciągnięć z charyzmatycznego twórcy Jeet Kune Do – Bruce’a Lee.

"Mortal Kombat" (1995)
Kadr z filmu “Mortal Kombat” (1995).

Wzięto na warsztat “Wejście Smoka” z 1973 roku, to właśnie ten tytuł służył jako luźna inspiracja do historii Liu Kanga. Wygląd bohatera “Mortal Kombat” również się zmienił, faktycznie bardziej przypomina Małego Smoka niż mnicha. Wydaje również charakterystyczne dla gwiazdy kina sztuk walki odgłosy. W późniejszych grach z serii postać była dopracowywana przez Louisa Mangubata i Marka Lappina. W najnowszej odsłonie gry Liu Kangiem zajmował się Marco Nelor.

Główny bohater “Mortal Kombat” w świecie filmu.

W momencie, w którym film “Mortal Kombat” zarobił ponad $120 milionów postanowiono szybko wziąć się za pracę nad sequelem. W tym czasie wypuszczono też bajkę “Mortal Kombat: Początek Wyprawy”. W 1997 roku wyszedł tytuł pełnometrażowy “Mortal Kombat 2: Unicestwienie”. W rolę Liu Kanga ponownie wcielił się Robin Shou, niestety produkcja ta okazała się klapą. Nie dość, że nie zdołała zarobić nawet połowy tego co oryginalny film, to została też zjedzona przez krytyków i fanów porządnego mordobicia i gier na konsole.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Mortal Kombat" (2021)
Kadr z filmu “Mortal Kombat” (2021).

Rok później powstał serial “Mortal Kombat: Conquest”, ale zabrakło w nim głównej postaci. Liu Kang wrócił dopiero w 2013 roku w serialu “Mortal Kombat: Legacy”. Niestety tym razem w jego postać wcielił się Brian Tee zamiast Robina Shou. 21 maja 2021 roku na ekrany polskich kin wszedł nowy “Mortal Kombat”, oczekiwania były ogromne. W Kanga wcielił się Ludi Lin, który konsultował swoją decyzję o wzięciu roli z Robinem Shou. Niestety film nie odniósł takiego sukcesu jak się spodziewano, raczej zawiódł fanów niż sprawił im frajdę.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Cary-Hiroyuki Tagawa, czyli najbardziej rozpoznawalny japoński zły charakter w Hollywood. Aktor, który wcielił się między innymi w rolę Shang Tsunga w “Mortal Kombat”. Zagrał...

ARTYKUŁY

Robin Shou to tak naprawdę Shou Wan Por, urodził się 17 lipca 1960 roku w Hong Kongu. Jest amerykańskim aktorem chińskiego pochodzenia, ale zajmuje...

AKTUALNOŚCI

Kochani, strona “Kino Sztuk Walki” miała swoje początki w 2003 roku. Mogę śmiało napisać, że tworzę ją większość mojego życia. To miłe uczucie. Nowy...