Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim była Cat Sassoon?

Cat Sassoon

Cat Sasson to tak naprawdę Catya Sassoon, urodziła się 3 września 1968 roku na Manhattanie w Nowym Jorku. Była aktorką, piosenkarką i modelką. Jej ojcem był Vidal Sassoon, ceniony brytyjski fryzjer i stylista, a mamą Beverly Sasson, kandyjska aktorka i modelka. Cat na początku lat 90-tych wystąpiła w filmie sztuk walki – “Anielska Pięść” z (1993), który dla fanów gatunku był obowiązkową pozycją do wypożyczenia w salonach kaset wideo. Aktorka zmarła 1 stycznia 2002 roku w wieku 33 lat.

Miejsce na Twoją reklamę.

Cat Sassoon, wojowniczka z kasety VHS.

Postanowiłem napisać artykuł o Cat, ponieważ miałem “Anielską Pięść” w trzech egzemplarzach w swojej kolekcji filmowej. Nie wiele wiedziałem o tej dziewczynie poza tym, że jest Mistrzynią Ameryki Północnej w Kickboxingu. Przynajmniej takim podpisem była przedstawiona na okładce. Próbowałem znaleźć informacje o jej tytule, ale niestety nie doszukałem się niczego, a sama federacja nie znała kobiety o tym nazwisku. Możliwe, że tekst o mistrzostwie był tylko chwytem marketingowym dystrybutora. W każdym razie kojarzyłem tą kasetę i jej twarz na okładce, zapadła mi w pamięć.

Cat Sassoon w filmie "Anielska Pięść" (1993).
Cat Sassoon w filmie “Anielska Pięść” (1993).

Jakiś czas temu oglądałem wywiad z prawdziwym Mistrzem Świata w Kickboxingu – Donem “Smokiem” Wilsonem. Opowiadał w nim o swoich filmach i w pewnym momencie usłyszałem nazwisko Sassoon. Aktorka towarzyszyła mu na planie filmu “Krwawa Pięść IV: Śmiertelna Próba” (1992). Byłem zaskoczony, że nie zwróciłem na to uwagi, bo ten tytuł też miałem w kilku egzemplarzach. Wilson w pewnym momencie wspomniał, że Cat zmarła. Zamurowało mnie, przecież była młodą aktorką. Postanowiłem dowiedzieć się kilku rzeczy na jej temat.

Kariera i uzależnienie buntowniczej piękności.

Cat Sassoon wychowywała się w Beverly Hills i była zdecydowanie zbuntowanym dzieckiem. Rodzice nie mieli z nią łatwo – wiecie, to był ten typ, który przekuwa sobie to co może i nosi kolorowego irokeza. Już w wieku 14 lat rzuciła szkołę średnią, bo postanowiła, że będzie modelką. Bardzo szybko udało jej się podpisać kontrakt z agencją Prestige. Została przekierowana do szkoły uzupełniającej dla pracujących i aspirujących aktorów/gwiazd dziecięcych. W mgnieniu oka stała się jedną z najlepszych młodzieżowych modelek w Nowym Jorku, pojawiła się na okładkach takich czasopism jak Seventeen, Brides czy Cosmopolitan.

Miejsce na Twoją reklamę.
Cat Sassoon na początku kariery.
Cat Sassoon na początku kariery.

Zdecydowanie środowisko młodych gwiazd, ścianek i sesji zdjęciowych nie wygląda tak jakby mogło się wydawać. W wieku 15 lat Catya zaczęła brać narkotyki i się od nich uzależniać. Została wysłana przez rodziców na miesiąc do ośrodka leczenia osób uzależnionych w Rancho Mirage w Kalifornii. Po miesiącu wyszła “czysta” i wznowiła pracę modelki. Chwilę później otrzymała dobrze płatne zlecenie w Japonii, gdzie poznała 18-letniego Lucę Scalisi. Szybko się polubili, para wzięła z miejsca ślub. To dość sporo doświadczeń jak na zagubioną 15-to latkę.

Atak serca, czyli poważny znak ostrzegawczy.

W 1985 roku otrzymała swoją pierwszą rolę filmową w “Gang Tuff”. Kilka lat później wzięła rozwód. Małżeństwo nie było udane, za to spowodowało jeszcze większy kryzys. Cat w wieku 21 lat miała wciąż poważne problemy z uzależnieniem od narkotyków, które jak się okazuje – w świecie showbiznesu są ogólnodostępne. Początkująca aktorka trafiła ponownie do ośrodka uzależnień, gdzie podczas leczenia dostała ataku serca wywołanego wcześniejszym nadużywaniem substancji niedozwolonych.

Cat Sassoon i Don "Smok" Wilson podczas lekcji kickboxingu.
Cat Sassoon i Don “Smok” Wilson podczas lekcji kickboxingu.

Po wyjściu na prostą podróżowała ze swoją mamą po kraju i wielokrotnie dyskutowała o uzależnieniu, podobno świętowała rok trzeźwości. Na przełomie lat 90-tych wzięła epizodyczny udział w kilku serialach telewizyjnych. W końcu natrafiła na producenta Rogera Cornana, ten na stałe współpracował z Donem Wilsonem. Aktorka rozpoczęła treningi Kickboxingu i Taekwondo. Tak dostała rolę w “Krwawej Pięści IV”, a później pierwszy plan w “Anielskiej Pięści”. W 1996 roku zaliczyła ostatni występ w kolejnym sequelu tego pierwszego tytułu, czyli w “Poziomie Zero” (znanym też jako “Krwawa Pięść VI”).

Nagła śmierć Cat Sassoon.

Cat prowadziła ekstrawaganckie życie i często brała udział w różnych uroczystościach w otoczeniu ludzi znanych. Jej rodzina nie raz obawiała się o jej zdrowie. W Sylwestra – 31 grudnia 2001 roku aktorka udała się na imprezę do znajomych Mary i Gregory’ego Sabatini. Domówka miała miejsce w wartej miliony posiadłości pary na Ledgewood Drive.

Miejsce na Twoją reklamę.
Cat Sassoon na okładce "Celebrity Sleuth".
Cat Sassoon na okładce “Celebrity Sleuth”.

W trakcie zabawy Sassoon poinformowała znajomych, że źle się czuje. Postanowiła wrócić do domu. Po kilku godzinach, dokładnie o 9 rano jej aktualny mąż postanowił ją obudzić. Okazało się, że Cat nie żyje. Zmarła na zawał serca, który był spowodowany przedawkowaniem leku przeciwbólowego – hydromorfon. W jej organizmie znaleziono również kokainę.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...

ARTYKUŁY

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych...

ARTYKUŁY

Jalal Merhi urodził się 27 stycznia 1956 roku w Brazylii. Jego rodzina pochodzi z Libanu, w którym przyszły kanadyjski producent spędził swoje dzieciństwo pracując...