Pat Morita to tak naprawdę Noriyuki Morita, urodził się 28 czerwca 1932 roku w Isleton. Był amerykańskim aktorem japońskiego pochodzenia. Na początku swojej kariery występował również jako komik. W branży filmowej zaczął od seriali telewizyjnych. Zagrał rolę główną w mini-serialu “Mr. T and Tina” (1976). Jedną z jego najbardziej znanych ról była postać Matsuo „Arnolda” Takahashi w “Happy Days” (1975-1983). Był czterokrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci.
Największy sukces osiągnął w 1984 roku, kiedy to pojawił się w filmie “Karate Kid” w roli pana Miyagi, mentora i nauczyciela karate. Otrzymał nominację do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Film doczekał się trzech sequeli i kontynuacji w postaci serialu “Cobra Kai”. W 1987 roku dostał angaż na pierwszym planie w serialu “Ohara”, a dwa lata później zagrał w produkcji “Żółta Gorączka”. W latach 90-tych miał okazję wystąpić w kilku tytułach sztuk walki, były to sequele takich hitów jak “Amerykański Ninja”, czy “Krwawy Sport”.
Trudna droga do show-biznesu.
Mama przyszłego aktora wyemigrowała z Japonii do Kalifornii w 1913 roku, a ojciec w 1915 roku. Już w Stanach Zjednoczonych urodził się im pierwszy syn Hideo, a po dwunastu latach przyszedł na świat Noriyuki “Pat” Morita. W wieku dwóch lat zachorował na gruźlicę kręgosłupa, co w konsekwencji okazało się być prawdziwą tragedią. Kolejne 9 lat życia spędził w Instytucie Weimar, a później leczył się w szpitalu Shriners w San Francisco. Lekarze poinformowali rodziców, że nie ma możliwości, żeby ich dziecko kiedykolwiek mogło chodzić. Przez długi czas całe jego ciało było unieruchomione, zagipsowane. Na całe szczęście lata spędzone i rehabilitacja, nauka chodzenia przyniosła efekty. Został zwolniony ze szpitala po 11 roku życia i uczył się normalnie funkcjonować.
W 1949 roku ukończył Armijo High School w Fairfield. Po wojnie jego rodzina prowadziła restaurację Ariake Chop Suey w Sacramento. Była to chińska knajpa w czarnej dzielnicy, do której przychodzili ludzie różnych narodowości. Morita w wolnych chwilach zabawiał klientów, a na organizowanych przyjęciach od czasu do czasu pełnił funkcję wodzireja. W 1956 roku jego ojciec zginął w wypadku. Po zamknięciu restauracji pracował w agencjach państwowych, był szefem działu w firmie lotniczej Lockheed Corporation. Po pewnym czasie wypalił się zawodowo i postanowił, że spróbuje swoich sił w show-biznesie. Zaczął występować jako komik w małych klubach w Sacramento i San Francisco. Po pewnym czasie znalazł menadżera i wyprowadził się do Los Angeles gdzie dostał zatrudnienie w nocnym klubie Horn w Santa Monica.
Serialowa przygoda Pata Mority.
Pat Morita rozpoczął swoją przygodę z filmem i serialem w drugiej połowie lat 60-tych. W 1968 roku pojawił się jako postać Wonga w westernie pomieszanym z komedią – “Najgorszy Rewolwerowiec Dzikiego Zachodu”, a potem ruszył szturmem w świat seriali. W większej roli zagościł w “The Queen and I” (1969), a potem łapał epizody w tak znanych tytułach jak: “The Bill Cosby Show”, “Colombo”, “Hawaii 5-0”, “M.A.S.H.”, czy “Kung Fu” z Davidem Carradinem.
W 1976 roku udało mu się do telewizji wprowadzić własny program “Mr. T and Tina”, w którym wcielił się w Taro Takahashi. Był to pierwszy azjatycko-amerykański sitcom, emitowała go w soboty stacja ABC. Niestety program nie odniósł sukcesu i został anulowany po 6-ciu odcinkach. Największą rozpoznawalność przyniósł mu serial “Happy Days”, w którym pojawiał się przez kilka lat (w latach 1975-1983). To właśnie udział w tym tytule spowodował, że odezwali się do niego producenci filmu “Karate Kid” (1984).
Legendarna seria “Karate Kid”.
Udział Pata Mority w filmie “Karate Kid” nie był jednak taki oczywisty. Był przesłuchiwany wielokrotnie zanim otrzymał rolę. Producenci pomimo rozpoznawalności aktora wiedzieli, że jest on kojarzony z komedią i zastanawiali się nad poważnym aktorem dramatycznym. Myślę, że podjęli najlepszą decyzję jaką mogli zatrudniając Moritę. To właśnie jego naturalność i ciepło, którą oddał postaci pana Miyagi spowodowała, że produkcja odniosła olbrzymi sukces. Doceniła to Amerykańska Akademia Sztuki i Widzy Filmowej. Podczas 57. Ceremonii rozdania Oscarów aktor otrzymał nominację z najlepszą rolę drugoplanową.
W 1986 roku powtórzył swoją rolę pana Miyagi w “Karate Kid II”. Następnie wrócił do tej postaci w 1989 roku w “Karate Kid III”. Ostatni raz pojawił się na ekranie w swojej najważniejszej roli w 1994 roku w “Karate Kid IV: Mistrz i Uczennica”. Każda z tych części jest na swój sposób wyjątkowa i przekazuje ponadczasową mądrość i życiowe wartości. W 2018 roku wyszedł serial “Cobra Kai”, który jest kontynuacją serii i osiągnął na całym świecie ogromny sukces. Jest on hołdem dla postaci pana Miyagi i tym samym wspaniałym upamiętnieniem Pata Mority.
Dalsza kariera aktorska i śmierć pana Mority.
Jeszcze w trakcie realizacji serii “Karate Kid” Pat Morita dostał rolę główną w serialu “Ohara” (1987-1988). Otrzymał też rolę Fujitsuki Natsuo w komedii sensacyjnej “Żółta Gorączka” (1989). W 1993 roku pojawił się z Davidem Bradleyem w produkcji “Amerykańskim Ninja 5”, a w 1996 roku w “Krwawym Sporcie II” i “Krwawym Sporcie III” z Danielem Bernhardtem. Wystąpił też w serialu “Tajemnicze archiwum Shelby Woo” oraz podkładał swój głos w bajce “Mulan” z 1998 roku. Rok później wystąpił ponownie u reżysera “Karate Kid” – Johna G. Avildsena w filmie “Piekielna Walka” z Jean-Claude Van Damme. Po 2000 roku pojawił się też w kilku odcinkach serialu “Słoneczny Patrol”.
24 listopada 2005 roku aktor zmarł w wyniku niewydolności nerek. Odszedł w swoim domu w Las Vegas w Nevadzie, miał 73 lata. Jak się później okazało przez całe swoje życie walczył z alkoholizmem, a w ostatnich latach swojego życia ciężko pracował. Po jego śmierci wyszło jeszcze kilkanaście tytułów z jego udziałem. Z tych, które wyszły w Polsce można wymienić dwa – “Karate na Cztery Łapy” z 2005 roku oraz “Tylko Dla Odważnych” z 2006 roku, w którym w roli głównej występuje Mark Dacascos.