Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

RECENZJE

Stój, Bo Mamuśka Strzela (“Stop! Or My Mom Will Shoot”), 1992

Stój, Bo Mamuśka Strzela - Sylvester Stallone

Na przełomie lat 90-tych dwie gwiazdy Kina Akcji rywalizowały na całego. Kiedy Sylvester Stallone zrealizował “Rambo” (1982), wtedy Arnold Schwarzenegger postanowił zrobić “Commando” (1985). W momencie, kiedy ten drugi obrał kierunek komediowy i wystąpił w “Bliźniakach” (1988) ten pierwszy chciał iść tą samą ścieżką. W 1991 roku Arni puścił plotkę, że jest zainteresowany nowym scenariuszem komediowym od Williama Osborne i Williama Davisa. Sly postanowił nie czekać, od razu rzucił wszystko i wykonał kilka telefonów. Dostał z miejsca rolę główną w “Stój, Bo Mamuśka Strzela”. W jednym z wywiadów wyznał, że uważa ten film za swój najgorszy, ale czy faktycznie miał rację?

Miejsce na Twoją reklamę.

Stallone wpuszczony w Złote Maliny.

Trzeba przyznać, że wyścig obu Panów rozwinął się do maniakalnych i ambicjonalnych rozmiarów. W tym przypadku faktycznie Schwarzenegger wpuścił Stallone’a w maliny. I to dosłownie, produkcja o twardym glinie i jego nadopiekuńczej mamusi została zjedzona przez krytyków. Film otrzymał aż trzy Złote Maliny. Za co? Za najgorszą rolę główną dla Slya, za drugoplanową dla Estelle i za scenariusz. Pomimo tego coś tutaj się nie zgadza. Otóż produkcja na siebie zarobiła i zgarnęła ponad $70 milionów w kinach na całym świecie. Nie wliczając wydań VHS, które mogły przynieść drugie tyle zysku.

"Stój, bo mamuśka strzela" (1992)
Kadr z filmu “Stój, bo mamuśka strzela” (1992).

Moim skromnym zdaniem fani mają zupełnie odmienne zdanie. Za reżyserię “Stop! Or My Mom Will Shoot” odpowiada Roger Spottiswoode. Facet wcześniej nadzorował produkcję “Turner i Hooch” z Tomem Hanksem i “Air America” z Melem Gibsonem. Miał doświadczenie i myślę, że wykonał dobrą robotę. Scenariusz napisany przez twórców “Bliźniaków” za Chiny nie zasługuje na miano malinowego.

“Stój, Bo Mamuśka Strzela” to niezła komedia.

Przede wszystkim przyjrzyjcie się temu jak kiedyś robiono komedie. Były nie oklepane i na swój sposób wyjątkowe. Teraz patrzymy na ekran i mówimy “… ale to już było”. A ile filmów widzieliście o glinie i przeuroczej mamusi? Jedną? No właśnie. Dlatego z miejsca pomysł zasługuje na uznanie. I tak w rzeczywistości jest, nawiązania do tej komedii można znaleźć w wielu serialach telewizyjnych.

Miejsce na Twoją reklamę.
"Stój, bo mamuśka strzela" (1992)
Kadr z filmu “Stój, bo mamuśka strzela” (1992).

A właśnie, odnośnie nawiązań, mamy w filmie jedną scenę, w której świetna Estelle Getty wypowiada sekwencję “Terminatora”. Fajny i zabawny smaczek dla fanów. Ta aktorka w roli kochanej mamuśki spisała się naprawdę dobrze, jest na swój sposób urocza. A odcięty od emocji Sly? Jest sobą, nie wygłupia się, a swoją powagą w całej sytuacji odnajduje się jak pączek w maśle. Myślę, że jak na niedzielne popołudnie taki tytuł przypasuje. Ode mnie szósteczka z plusem. Stallone nie miał racji… wyolbrzymia.

Ocena: 6/10

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

To już trzeci epizod z serii “Re: Akcja”, w której odpowiadam na Wasze komentarze dotyczące filmów i gwiazd kina sztuk walki oraz akcji.

VIDEO BLOG

Zapraszam do sprawdzenia materiału video na temat niezwykłej historii filmu “Niezniszczalni 4”. Produkcja była kilkukrotnie wstrzymywana, a jej losy wisiały na włosku. Czy Jason...

VIDEO BLOG

Trochę zmian, nowe intro i nowa grafika. Postanowiłem odpowiedzieć na część z Waszych komentarzy. Większość z nich dotyczy Van Damme’a, Seagala i Stallone’a.

VIDEO BLOG

W końcu doczekałem się premiery serialu “Tulsa King” z Sylvestrem Stallone. Postanowiłem podzielić się z Wami kilkoma historiami i opowiedzieć o moich wrażeniach z...