Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Shannon Lee?

Shannon Lee

Shannon Emery Lee jest amerykańską aktorką znaną w środowisku sztuk walki. Sama od wielu lat trenuje i prowadzi rodzinną firmę. Jest córką najpopularniejszego aktora sztuk walki, twórcy Jeet Kune Do – Bruce’a Lee. Poświęca mnóstwo czasu na zajmowanie się przedsięwzięciami związanymi z rodziną Lee. Od lat pisze, prowadzi wykłady i propaguje filozofię swojego ojca biorąc udział w różnych wydarzeniach i podcastach.

Miejsce na Twoją reklamę.
Shannon Lee i Bruce Lee
Shannon Lee i Bruce Lee.

W 2019 roku jako producent wykonawczy doprowadziła do realizacji serialu “Wojownik” (“Warrior”), który został stworzony na podstawie pomysłu Bruce’a Lee. To dzięki niej ten projekt ujrzał światło dzienne i trafił na platformy streamingowe na całym świecie. Dbanie o dobre imię ojca i utrzymanie jego legendy przy życiu jest dla niej swego rodzaju misją. Odrzuciła dziesiątki propozycji za grube pieniądze, kierując się systemem wartości i naukami Bruce’a. Postępuje zgodnie z własnymi przekonaniami.

Shannon Lee, muzyczna dusza i sztuki walki.

Shannon Lee urodziła się 19 kwietnia 1969 roku w Los Angeles, ale pierwsze lata swojego życia spędziła również w Hong Kongu. Kiedy miała cztery lata jej ojciec Bruce Lee zmarł i przeniosła się wraz z rodziną na stałe do Miasta Aniołów. W wieku 28 lat przeprowadziła się do Nowego Orleanu, żeby studiować na Tulane University. Zrobiła tam licencjat Sztuk Pięknych, uczyła się również produkcji muzycznej i wszystkiego co z nią związane. Występowała w różnych musicalach, operach i na koncertach chóralnych. Występowała na koncertach w Chinach i Stanach Zjednoczonych wraz z kantońską gwiazdą muzyki – Samem Hui.

Shannon Lee i Bruce Lee
Shannon Lee i Bruce Lee.

Shannon na dobre wzięła się za sztuki walki dopiero w latach 90-tych. Pobierała nauki Jeet Kune Do od Teda Wonga, który był szanowanym uczniem Bruce’a Lee. Studiowała również Taekwondo pod okiem Dung Doa Lianga oraz Wushu pod kierunkiem Erica Chena. Praktykowała również pod nadzorem Yuen De z Opery Pekińskiej, do której uczęszczał również Jackie Chan.

Śmierć Brandona Lee i “Orły w Akcji”.

Shannon Lee miała również brata, aktora Brandona Lee, który zdobywał coraz większą popularność w Hollywood wychodząc z cienia ojca i pokazując na co go stać. Był jedną z najlepiej zapowiadających się gwiazd kina sztuk walki. Pewnego dnia rozmawiał z Shannon i powiedział jej, że jeżeli kariera aktorska przyniosła by jej radość to powinna się tym zająć. Shannon kupiła bilet lotniczy do Los Angeles. W tym samym czasie Brandon zginął śmiercią tragiczną na planie filmu “Kruk” (1994).

Miejsce na Twoją reklamę.
"Orły w akcji" (1998)
Kadr z filmu “Orły w akcji” (1998).

Wystąpiła w mniejszych rolach w filmie “Smok: Historia Bruce’a Lee” (1993) oraz “Klatka II: Arena Śmierci” (1994) z Lou Ferrigno w roli głównej. Swoją wielką szansę i rolę główną dostała w 1998 roku w produkcji Corey Yuena pod tytułem “Orły w Akcji”. Niestety to doświadczenie okazało się być czymś zupełnie innym niż się spodziewała. Cały film był realizowany bez dźwięku, ponieważ aktorzy mówili w różnych językach i dialektach. Na planie za każdym razem pokazywano jej broń i mówiono, że nie jest naładowana. To co chwilę jej przypominało o śmierci brata. Choreografia była robiona na miejscu, a scenariusza właściwie nie było. Taki system pracy w Hong Kongu wprawił ją w ciężki stan emocjonalny. Corey Yuen mówił jej, że ma robić to co robiłby jej tata, a ona doskonale wiedziała, że Bruce nie znosił broni na planie.

Wartości na pierwszym miejscu.

Shannon Lee zaliczyła później jeszcze kilka filmowych epizodów. Wzięła między innymi gościnny udział w serialu “Stan Wyjątkowy” z Sammo Hungiem. Ponownie dostała też główną rolę w produkcji “Lessons For An Assassins” z 2003 roku. Postanowiła jednak na co dzień iść inną ścieżką, kierując się filozofią swojego ojca. Dba o rodzinny interes i wizerunek Bruce’a Lee. Jak sama mówi – mogła być jednym z tych dzieciaków, które się szybko wzbogaciły na wizerunku swojego ojca, ale odrzuciła mnóstwo propozycji. Ludzie stawiali torby pełne pieniędzy, a ona postępowała zgodnie z wartościami i jeśli coś nie pasowało do jej wizji to po prostu odrzucała oferty.

Shannon Lee
Shannon Lee.

Córka Lee cały czas pracuje nad różnymi projektami związanymi z jej tatą i filozofią, którą szerzył. Sama żartuje, że to nie jest tak, że jest tylko przewodniczącą kółka filozoficznego jej taty. Robi rzeczy, dzięki którym jego filozofia trafia do tysięcy ludzi na całym świecie.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Tym razem postanowiłem powiedzieć kilka słów na temat legendy. Chuck Norris musiał przejść długą i wyboistą drogę zanim trafił na ekrany kin. Pierwszy poważny...

VIDEO BLOG

Zapraszam do sprawdzenie mojego zestawienie dziesięciu najlepszych filmów z legendarnym przeciwnikiem Bruce’a Lee i Jean-Claude Van Damme’a. Bolo Yeung jest ikoną gatunku i jedną...

AKTUALNOŚCI

Dotarły do mnie przykre informacje, którymi muszę się z Wami podzielić. 9 sierpnia 2022 zmarł Gene LeBell – prekursor MMA, artysta sztuk walki, jeden...

ARTYKUŁY

Brandon Lee był synem legendarnego Bruce’a Lee i Lindy Lee. Urodził się 1 lutego 1965 roku w Oakland i już w dzieciństwie rozpoczął pierwsze...