Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Kris Van Damme?

Kim jest Kris Van Damme?

Kris Van Damme to tak naprawdę Kristopher Van Varenberg. Jeżeli ktoś ma światły umysł, to zerknął na nazwisko, zobaczył zdjęcie powyżej i połączył jedno z drugim. Tak, Kris jest pierwszym synem legendy kina sztuk walki jaką niewątpliwie jest Jean-Claude Van Damme. Urodził się 20 maja 1987 roku w Los Angeles, studiował Animację 2D w Kanadzie. Pochodzi z trzeciego (i piątego – aktualnego) małżeństwa ojca z Gladys Portugues. Już od małego był zabierany na plan filmowy i do tej pory pojawił się w 14 produkcjach. Niestety, pomimo tego, że otrzymuje coraz większe role, potrafi porządnie kopać i ma solidną prezencję, to nadal nie może wyjść z cienia swojego ojca.

Miejsce na Twoją reklamę.

Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w klasyku akcji jakim jest “Uniwersalny Żołnierz” (1992). Wystąpił jako młody Luc Deveraux. Co więcej, w późniejszym czasie wziął udział w dwóch sequelach tego tytułu wcielając się w postać Milesa. Zagrał też rolę dziecięcą w debiucie reżyserskim Van Damme’a , filmie “Quest” (1996). Po ukończeniu pełnoletności pojawił się w dwóch solidnych tytułach “Krzyżowy Ogień” (2011) oraz “6 Kul” (2012). Ostatnią produkcją, w której wystąpił jest film “W Otchłani” (2018), gdzie na planie mógł po raz kolejny spotkać się z Dolphem Lundgrenem.

Solidne podstawy w sztukach walki.

Kris Van Damme ma duży potencjał, co prawda nie miał okazji jeszcze pokazać na co go stać w roli tytułowej, ale wierzę, że ten czas nadejdzie. Od 5 roku życia trenuje taekwondo, a od 14-tego tak jak ojciec – karate shotokan. Jak się okazuje, ćwiczy też balet, czyli poszedł w ślady Jean-Claude’a w stu procentach. Możliwe, że dzięki temu będzie miał tak samo elastyczne i widowiskowe kopnięcia na ekranie. Już na ten moment robią wrażenie.

Miejsce na Twoją reklamę.

W 2013 roku miał zapewnione kontraktowo 30 minut w produkcji “Obóz Integracyjny”. Producenci go namówili, żeby nakłonił też ojca do roli w tej komedii. Tak się stało, niestety ludzie Ci okazali się nie słowni i finalnie Kris otrzymał jedynie 5 minut ekranowych. Nie jest łatwo wyjść z cienia ojca, w jednym z wywiadów wspominał, że ma kilku przyjaciół z dzieciństwa. Cała reszta ludzi, którzy się z nim kontaktują ma niestety ukryte intencje. Wydzwaniają, są mili, żeby na końcu przemycić kilka słów w stylu – “…a może Twój tata byłby tym zainteresowany”. To może być frustrujące.

Remake filmu z Van Damme?

Kris Van Damme jest wielkim fanem Brandona Lee. Oczywiście największą inspiracją jest dla niego ojciec. Zapytany o to, czy widziałby się w jakimś remaku jednego z jego hitów wymienił – “Krwawy Sport” (1988) oraz “Lwie Serce” (1990), na miejscu faworyta umieścił jednak “Legionistę” (1998). Jest też w pełni świadom tego, że żaden sequel, czy remake nie jest w stanie dorównać oryginałowi.

Osobiście czekam na produkcję pod tytułem “Headlock”, ma to być ostatni epicki film sztuk walki w karierze Jean-Claude Van Damme. W roli głównej ma wystąpić również Kris Van Damme. To może być świetna i emocjonująca produkcja. Mówi się o niej od lat, może to właśnie tam, w oktagonie Kris pokaże, że zasługuje już na uwagę producentów. Nowych gwiazd kina sztuk walki nie widać zbyt wiele na horyzoncie. A Kris ma odpowiedni wiek, wygląd, umiejętności, doświadczenie… i jakby nie było… nazwisko.

Kris Van Damme – autor.

Jak się okazuje, Kris nie tylko towarzyszy ojcu na planie. W ciągu ostatnich lat napisał wiele scenariuszy filmowych, które nie ujrzały światła dziennego, mam nadzieję, że w końcu któryś z nich zostanie wykorzystany. Pracuje też nad książką. To podobno wielki projekt z gatunku sci-fi, którego jest fanem. Podobno rozpoczął go pisać w wieku 19-20 lat. Liczę na to, że go w końcu skończy.

Miejsce na Twoją reklamę.

W zeszłym roku był operatorem kamery przy teledysku do utworu “ULTRARÊVE”. Założył też z bratem kanał na YT – DammeBros, na którym można znaleźć kilka zabawnych filmików. Jak widać rodzinka Van Damme w pandemii się nie nudzi. Trzymam kciuki za projekty i po cichu liczę na jakąś solidną rolę główną.

Miejsce na Twoją reklamę.
AKTUALNOŚCI

Niektórzy czekają na “Niezniszczalnych 4”, a niektórzy na “Johna Wicka 4”, czy “Godziny Szczytu 4″… ale są też tacy, którzy czekali na tytuł “Re:...

VIDEO BLOG

To już trzeci epizod z serii “Re: Akcja”, w której odpowiadam na Wasze komentarze dotyczące filmów i gwiazd kina sztuk walki oraz akcji.

VIDEO BLOG

Trochę zmian, nowe intro i nowa grafika. Postanowiłem odpowiedzieć na część z Waszych komentarzy. Większość z nich dotyczy Van Damme’a, Seagala i Stallone’a.

VIDEO BLOG

Dzisiaj kilka słów na temat filmu, który miał powstać – “Lwie Serce 2”. Wcześniej poruszyłem już temat innych projektów Van Damme’a – “The Eagle...