Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Ivan Drago?

Ivan Drago

Ivan Drago jest postacią fikcyjną z serii filmów “Rocky”. Bokser, rosyjski złoty medalista olimpijski, który w “Rocky IV” (1985) symbolizuje amerykańskie postrzeganie Sowietów. W przeciwieństwie do innych przeciwników głównego bohatera takich jak Apollo Creed, czy Clubber Lang nie uprawia śmieciowego gadania przez pojedynkami. Jest cichy, stonowany, kontroluje emocje i skupia się tylko na osiągnięciu celu jakim jest Mistrzostwo Świata. Wypowiada się krótko i na temat. W filmie jest przedstawiony jako maszyna do zabijania. Zimny jak głaz i pozbawiony człowieczeństwa Ivan z czerwoną flagą z żółtym sierpem i młotem za plecami budzi strach, jest nie do zatrzymania. Zatłuczenie przeciwnika na śmierć nie robi na nim wrażenia.

Miejsce na Twoją reklamę.

Drago zapadł w pamięć widzom na całym świecie. Czwarta odsłona serii osiągnęła największy sukces komercyjny zarabiając ponad $300 milionów. W Polsce była to najczęściej kopiowana część na kasetach VHS. I bez dwóch zdań jej popularność zawdzięczamy właśnie temu negatywnemu bohaterowi. W postać Ivana wcielił się Dolph Lundgren, który dzięki tej roli wybił się na szerokie wody. Został zaangażowany do zagrania Rosjanina ponieważ był uosobieniem ideału. Wysoki, świetnie zbudowany, mocno zarysowana szczęka. Wyglądał dokładnie tak jak wyobrażał to sobie Sylvester Stallone pisząc scenariusz.

Drago niszczyciel, bokserska maszyna.

Ivan Drago to złoty medalista olimpijski, amatorska maszyna do niszczenia przeciwników. Jego bokserski rekord wynosi 100 zwycięstw, z czego wszystkie 100 wygranych przez KO. Zero porażek. Ten ringowy zabójca waży 118kg i ma 198cm wzrostu. Jest wyszkolony na przyszłego zawodowego mistrza. Ma dostęp do najnowszych technologii i maszyn do ćwiczeń. Jest też szprycowany sterydami anabolicznymi stworzonymi przez specjalistów. Ma za sobą ogromny sztab ludzi, którzy chełpią się jego dokonaniami. Największy sukces odnosi zabijając na ringu zawodowym Apollo Creeda, który jest uosobieniem Ameryki. Jego żoną jest Ludmilla Vobet (Brigitte Nielsen), dwukrotna złota medalista olimpijska w pływaniu.

Postać Ivana Drago wraca po latach w filmie “Creed II” (2018) i jest również odgrywana przez Dolpha Lundgrena. Nie wiemy dokładnie jak potoczyły się losy Sowieckiego zawodnika i co go spotkało, ale po porażce z Rockym opuściła go żona. Został zmuszony do wyjechania z Rosji i zamieszkania na Ukrainie, żeby zaopiekować się synem Viktorem. Został stłamszony przez system, zniszczony. Można powiedzieć, że wycierpiał swoje i jego charakter nabrał więcej człowieczeństwa. Lundgren wypowiadał się w jednym z wywiadów, że włożył w tą postać tym razem sporo własnych emocji i doświadczeń. W dzieciństwie ojciec znęcał się nad nim psychicznie, a sztuki walki okazały się dla niego być ucieczką od bólu jaki przeżywał. Powiedział, ze ludzie uważają postać Ivana Drago za robota bez emocji. W filmie “Creed II” postawił na pokazanie czegoś przeciwnego.

“Rocky vs Drago”, czyli wersja reżyserska.

Niedawno Sylvester Stallone wydał wersję reżyserską filmu “Rocky IV”. Wyrzucił wiele scen i zastąpił je czterdziestoma minutami niepublikowanego wcześniej materiału. Miałem okazję już oglądać tę wersję i była to dla mnie niesamowita przyjemność. Stallone podczas pandemii zrobił z tym filmem kawał dobrej roboty. Przemontował to i owo. Całość obrazu tym razem skupia się bardziej na walce Rockyego z Drago. Ivan dostał więcej wstawek w montażu, jest też dodanych trochę ujęć z treningów. Sly wrzucił też więcej scen z Adrien, które zdecydowanie budują jeszcze większe napięcie emocjonalne w kontekście walki z reprezentantem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Miejsce na Twoją reklamę.

Cały materiał został podkręcony do najlepszej możliwej jakości. W zasadzie jako fan serii otrzymałem to czego oczekiwałem. A zobaczenie ponownie na ekranie śmiercionośnego Drago obudziło we mnie te emocje co kiedyś. Do tego świetna muzyka zespołu Survivor, która jest dla mnie nieśmiertelna i wspaniałe sceny rosyjskiego treningu. To rzeczy, które naprawdę cieszą oko.

Książka o Ivanie Drago?

Co ciekawe Drago dostał nowe życie też dzięki książce. W 1991 roku został wydany tytuł “Drago: On Mountains We Stand”. Autorem tej ponad 80-cio stronnicowej opowieści jest australijski dziennikarz sportowy Todd Noy. Przedstawia ona losy Ivana po przegranej z Rockym. Drago zostaje złamany i wyrusza w podróż w poszukiwaniu pokuty, zemsty i lepszego siebie.

Miejsce na Twoją reklamę.
VIDEO BLOG

Sylvester Stallone – król Kina Akcji działa na pełnych obrotach. Postanowiłem zebrać w jedno miejsce wszystkie jego nowości i przyszłe projekty filmowe takie jak...

VIDEO BLOG

Sylvester Stallone podpisał kontrakt na udział w filmie “Na Krawędzi 2”. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się bliżej nadchodzącym filmom herosa Kina Akcji. Już...

VIDEO BLOG

Nadszedł czas na Topową Dychę kolejnej gwiazdy Kina Akcji. Bohaterem dzisiejszego odcinka jest Dolph Lundgren, który zjadł zęby na akcyjniakach. Nie zawsze grywał w...

VIDEO BLOG

Kolejna dawka “RE: AKCJI”, czyli moich odpowiedzi na Wasze komentarze. Dzisiaj głównym tematem jest Jean-Claude Van Damme i jego niedocenione produkcje. Nie zabrakło też...