Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Thomas Ian Griffith?

Thomas Ian Griffith

Thomas Ian Griffith urodził się 18 marca 1962 roku w Hartford, stolicy amerykańskiego stanu Connecticut. Zajmuje się aktorstwem, produkcją i scenopisarstwem. Jego ojciec był profesorem, a mama nauczycielką tańca. W młodości uczył się również śpiewu pod okiem operowej artystki i argentyńskiej sopranistki – Delii Rigal. Uczęszczał do College of the Holy Cross w Worcester, w stanie Massachusetts. Podczas nauki skupiał się na angielskiej literaturze i muzyce. W międzyczasie trafił do teatru na Broadwayu, by później przeprowadzić się do Los Angeles i rozpocząć karierę aktorską.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z serialu "Cobra Kai" (2021).
Kadr z serialu “Cobra Kai” (2021).

Można powiedzieć, że Thomas Ian Griffith jeszcze do niedawna był zapomniany. Coraz rzadziej występował w produkcjach filmowych, a jego gwiazda tak naprawdę zgadła gdzieś w połowie lat 90-tych. Został jednak wskrzeszony, by wrócić ponownie do swojej pierwszej poważnej roli Terry’ego Silvera z “Karate Kid III” (1989). Aktor ponownie wcielił się w postać tego świrusa w serialu “Cobra Kai IV” (2021) i wszystko wskazuje na to, ze pojawi się w kolejnych sezonach. Po ponad 30 letniej karierze jest o nim głośno, bo na ekranie spisuje się znakomicie, tak jak za starych dobrych czasów.

Thomas na planie “Karate Kid III” i sztuki walki.

Thomas zadebiutował na ekranach telewizyjnych odbiorników w 1984 roku w serialu “Inny Świat”. Wystąpił tam w 52 odcinkach, co zapewniło mu pracę na trzy lata. Sam serial był realizowany przez ponad 30 lat. W 1988 roku zadebiutował jako scenarzysta filmu “A Place To Hide”. W końcu otrzymał swoją pierwszą poważną rolę Terry’ego Silvera w “Karate Kid III” (1989). Zagrał świetnie manipulanta i wariata, który nieźle namieszał w relacji głównych bohaterów odgrywanych przez Ralpha Macchio i Pata Moritę.

Kadr z filmu "Karate Kid III" (1989).
Kadr z filmu “Karate Kid III” (1989).

Warto zaznaczyć, że pod skrzydła Johna G. Avildsena nie trafił przypadkowo. Thomas od wielu lat interesował się sztukami walki. Mając 18 lat zdobył już czarny pas w Taekwondo. Był niesamowicie zawzięty, trenował też Kenpo, Karate, Kickboxing i Wrestling. Co ciekawe, jego nauczycielem był znany w Los Angeles mistrz Jun Chong (pracował również z Phillipem Rhee i Simonem Rhee). Do samej roli Terry’ego Silvera przygotowywał go nie kto inny jak Loren Avedon (“Bez Odwrotu 2: Szalejący Piorun“), który podczas jednego z treningów przypadkowo połamał mu żebra.

Pięć minut sławy, czyli “Niepohamowana Siła”.

Rola w “Karate Kid III” otworzyła mu drzwi do kilku ról pierwszoplanowych. Griffith rozpoczął swoje pięć minut sławy udziałem w filmie “Ukryte Motywy” (1992), w którego obsadzie znalazł się tez James Lew. Rok później wystąpił chyba w swoim najpopularniejszych VHS’owym akcyjniaku – “Niepohamowana Siła”. Tam miał naprawdę doborowe towarzystwo aktorskie, ponieważ na drugim planie zagrał James Earl Jones (“Najlepsi z Najlepszych“, 1989), Lance Henriksen (“Nieuchwytny Cel“, 1993) i Burt Young (“Rocky”, 1976).

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Niepohamowana Siła" (1993).
Kadr z filmu “Niepohamowana Siła” (1993).

W 1994 roku po raz kolejny znalazł się na okładce sensacyjniaka za sprawą “Szalonego Jack’a”, a rok później wystąpił w “Chybionym Celu” i “Aniele Śmierci”, który był filmowany w Polsce. Po 2000 roku aktor miał jeszcze kilka dobrych momentów, do których z pewnością można zaliczyć rolę Agenta Jima McGratha w “xXx” (2002), czy Brandona Millera w sequelu “Strażnika Czasu” z Jasonem Scottem Lee.

Terry Silver wciąż żyje i ma się dobrze.

Po prawie 15 latach od przejścia na filmową emeryturę Thomas Ian Griffith dostał propozycję zagrania jeszcze raz roli, która otworzyła mu karierę. Zgodził się i dzięki temu mogliśmy go oglądać w czwartym sezonie “Cobra Kai”. Jak widać jest w niesamowitej formie i jak zwykle przyciąga widzów swoją charyzmą. Czekam z niecierpliwością na jego kolejny epizod w “Cobra Kai V”.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Terry Silver jest fikcyjną postacią z filmu “Karate Kid III” oraz kilku sezonów serialu “Cobra Kai” będącego kontynuacją oryginalnego filmu z 1984 roku. Odtwórcą...

VIDEO BLOG

W to niedzielne popołudnie postanowiłem podzielić się z Wami pozytywną informacją o tym, że powstanie KARATE KID V. Oprócz tego poruszyłem temat serialu COBRA...

ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...