Michael Dudikoff to tak naprawdę Michael Joseph Stephen Dudikoff Jr., urodził się 8 października 1954 roku w Nowym Jorku. Jest aktorem kojarzonym z kinem akcji i od lat trenuje sztuki walki. Nie wiele osób wie, że zanim zaczął swoją przygodę z branżą filmową to był psychologiem dziecięcym. Zajmował się też modelingiem, a później trafił do telewizji. Prawdziwą sławę przyniosła mu rola w filmie “Amerykański Ninja” z 1985 roku. To właśnie współpraca z Cannon Films otworzyła mu drogę do bycia ekranowym bohaterem filmów sensacyjnych.
Jego współpraca z reżyserem Samem Firstenergiem została przedłużona, więc Panowie szybko weszli na plan filmu “Siła Pomsty” w 1986 roku, żeby później rozpocząć pracę nad “Amerykańskim Ninją 2”. To był dopiero początek, do końca lat 80-tych zrealizował jeszcze kilka ważnych tytułów, a w latach 90-tych siekał film za filmem. W 1993 roku pracował nad serialem “Cobra”, a po 2000 roku mocno zwolnił tempo pracy. Zaczął zajmować się nieruchomościami i można powiedzieć, ze przeszedł na ekranową emeryturę. Po kilku latach się okazało, że ciągnie wilka do lasu i pojawił się w kilku produkcjach. Niestety jego gwiazda wyblakła, ale sentyment fanów zostanie na zawsze.
Michael Dudikoff, znany model i gwiazda reklamy.
Ojciec Michaela był synem rosyjskich imigrantów i byłym wojskowym, a matka francusko-kanadyjską pianistkę z Quebecu. Przyszły aktor miał czwórkę rodzeństwa. Kiedy miał 5 lat wraz z całą rodziną przeprowadził się do Los Angeles. Ukończył West High School w Torrance, a później studiował psychologię dziecięcą w Harbour College. Pracował w ośrodku dla maltretowanej młodzieży, w wolnych chwilach dorabiał w restauracji w Redondo Beach.
Pewnego dnia obsługiwał w pracy Maxa Evansa, redaktora działu mody w czasopiśmie Esquire. Zachęcił on Dudikoffa do przyjścia na pokaz mody w Newport Beach. Szybko zdał sobie sprawę, że jest zainteresowany pracą modela i dołączył do agencji Mary Webb Davis w Los Angeles. Pracował między innymi dla Calvina Kleina i często podróżował na różnego rodzaju eventy do Mediolanu. Dość szybko postawiono go przed kamerę i zaangażowano do udziału w reklamach. Zagrał między innymi w japońskiej telewizji dla Coca-Coli.
“Amerykański Ninja” wchodzi na wielkie ekrany.
W końcu Michael Dudikoff płynnie przeszedł z branży reklamowej do telewizyjnej i filmowej. Dostał mały angaż w dwóch popularnych serialach – “Dallas” (1978) oraz “Happy Days” (1979). Z miejsca zaczął otrzymywać też małe role w coraz to większych produkcjach filmowych. Wystąpił między innymi w “Czarnym Marmurze” (1980) Harolda Beckera, “Niespotykanym Męstwie” (1983) z Genem Hackmanem i Patrickiem Swayze, czy “Wieczorze Kawalerskim” z Tomem Hanksem.
W 1985 roku dostał większą rolę w “Radioaktywnych Snach” Alberta Pyuna, a chwilę później został zaangażowany do swojej pierwszej roli głównej w filmie “Amerykański Ninja”. Dudikoff nie był jednak pierwszym wyborem, ponieważ rola główna od początku była pisana pod Chucka Norrisa, który później ją odrzucił. Przesłuchano ponad 400 kandydatów. Postawiona na Michaela, pomimo tego, że nie trenował wcześniej sztuk walki. Trenerzy jednak zapewnili producentów, że aktor ma talent i szybko się uczy. Tak rozpoczęła się jego przygoda z karate, judo, aikido i brazylijskim jiu-jitsu. Film odniósł olbrzymi sukces i zrobił z niego międzynarodową gwiazdę akcji.
Bohater kina akcji umacnia swoją pozycję.
Dudikoff mógł zostać gwiazdą jednego hitu, ale na szczęście poszedł za ciosem i umocnił swoją pozycję. Pod skrzydłami Cannon Films miał pełnię możliwości, które wykorzystał. Wraz z reżyserem Samem Firstenbergiem od razu zrealizował “Siłę Pomsty” (1986), a później film “Amerykański Ninja 2” (1987). Nazwisko aktora stało się już naprawdę kojarzone z solidną akcją. W 1988 roku aktor wystąpił też w dramacie wojennym “Dowódca Plutonu”, który został wyreżyserowany przez Aarona Norrisa.
W roku 1990 wrócił do roli Joe Armstronga w produkcji “Amerykański Ninja 4”, w 1993 roku wziął się za serial “Cobra”, a rok później trafił pod skrzydła Davida Wortha w filmie “Łańcuch Poleceń”. W drugiej połowie lat 90-tych położył na barki kilka ról głównych, między innymi w “Następcach Parszywej Dwunastki” (1995), “Łowcy Nagród” (1996), czy “Czarnym Gromie” (1998). W 2000 roku zaczął zajmować się nieruchomościami, a dwa lata później odwiesił na wieszak swoją karierę filmową.
Dudikoff wraca z emerytury.
W 2014 roku Michael Dudikoff udzielił wywiadu w dwóch produkcjach dokumentalnych o grupie Cannon Films i otworzył się na powrót z emerytury. Wystąpił na drugim planie w filmie “Navy Seals vs. Zombie” (2015), a później w “Fury of the Fist and the Golden Fleece” (2018). Obecnie pracuje nad kolejnymi tytułami z nadzieją, że trafi mu się po latach jakaś rola pierwszoplanowa.