Kontakt

Wpisz aktora lub tytuł filmu.

KinoSztukWalki.plKinoSztukWalki.pl

ARTYKUŁY

Kim jest Daniel Bernhardt?

Daniel Bernhardt

Daniel Bernhardt urodził się 31 sierpnia w Ittigen w Szwajcarii. Jest aktorem, artystą sztuk walki, kiedyś zajmował się modelingiem. Ma żonę Lisę Stothard i córkę Bellę Bernhardt. Trenował sztuki walki i studiował architekturę. Później przeprowadził się do Paryża, żeby rozpocząć karierę jako model. Do świata filmu trafił za sprawą sequela jednej z najlepszych produkcji sztuk walki – zagrał rolę główną w “Krwawym Sporcie II” (1996).

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Krwawy Sport II: Następne Kumite" (1996).
Kadr z filmu “Krwawy Sport II: Następne Kumite” (1996).

W drugiej połowie lat 90-tych otrzymał jeszcze kilka pierwszoplanowych ról w kinie akcji. Po 2000 roku Daniel trzyma się blisko Hollywood i wielkich produkcji. Zazwyczaj dostaje mniejsze role, ale możemy go za to oglądać na dużym ekranie. Zagrał między innymi agenta Johnsona w dwóch sequelach “Matrixa”. W ostatnim czasie zaliczył też kilka sekwencji w rewelacyjnym akcyjniaku “Nikt” (2021) i największej produkcji Netflixa “Czerwona Nota” (2021) z Dwaynem Johnsonem.

Daniel Bernhardt w sztukach walki. Na planie z JCVD.

Daniel wychował się w Ittigen – małej gminie mającej jedynie 11 tysięcy mieszkańców w kantonie Berno. Po ukończeniu szkoły średniej zainteresował się sztukami walki. Od 1983 roku trenował wszystko co się tylko dało – karate, kung fu, taekwondo, kickboxing, boks, judo i brazylijskie jiujitsu. Otworzył z bratem szkołę sztuk walki i mniej więcej w tym samym czasie rozpoczął studia architektury. Po ich ukończeniu podjął decyzję, że się przeprowadza do Paryża, by spróbować swoich sił jako model.

Na zdjęciu: Daniel Bernhardt.
Na zdjęciu: Daniel Bernhardt.

Szybko zaczął odnosić sukcesy. Wysportowana sylwetka i 190 cm wzrostu działało na jego korzyść. Pracował dla znanych projektantów takich jak Montana, Versace, Mugler, Boss, Cerruti, czy Jaene Barnes. Jego zdjęcia były publikowane w największych magazynach – Vogue, Elle, Max, Interview i Cosmopolitan. Został międzynarodowym Top Modelem. W 1992 roku postanowił wyjechać do Nowego Jorku, gdzie dostał angaż w spocie telewizyjnym Bruce’a Webera “Looking for Kicks” dla Gianniego Versace. Wystąpił w nim z gwiazdą “Krwawego Sportu” (1988) – Jean-Claude Van Dammem.

Sequele “Krwawego Sportu” i filmy akcji.

Producent filmowy Mark DiSalle, odpowiedzialny za “Krwawy Sport” (1988) i “Kickboxera” (1989) zwrócił uwagę na Bernhardta, kiedy ten zamieszkał w Los Angeles. W tym okresie przymierzał się do realizacji filmu “Krwawy Sport II: Następne Kumite”. Po tym jak nie porozumiał się z Van Damme’m postanowił zatrudnić Daniela do odegrania pierwszoplanowej roli Alexa Cardo. Zdjęcia były realizowane w Tajlandii, a w obsadzie znalazł się też Donald Gibb, Pat Morita, James Hong i Philip Tan.

Miejsce na Twoją reklamę.
Kadr z filmu "Krwawy Sport III" (1996).
Kadr z filmu “Krwawy Sport III” (1996).

Pomimo tego, że sequel nie dorasta do pięt oryginałowi to jest to nadal przyzwoita produkcja. Z miejsca zrealizowano “Krwawy Sport III” (1996), a później “Krwawy Sport IV: Ostatnie Kumite” (1999), który okazał się niesamowitym gniotem. Bernhardt za to nadrobił rolą w filmie Davida Wortha – “Prawda Albo Konsekwencja”, gdzie choreografię robił Chad Stahelski (reżyser serii “John Wick” z Keanu Reevesem). Daniel zaprzyjaźnił się z Chadem. Dzięki temu Bernhardt ma swoje miejsce w mniejszych rolach, ale za to na dużym ekranie. Pod koniec lat 90-tych dostał jeszcze rolę w serialu “Mortal Kombat: Porwanie”.

Daniel Bernhardt w wielkich produkcjach, ale z mniejszymi rolami.

W 2003 roku dostał swoją najlepszą propozycję. Zagrał agenta Johnsona w sequelu “Matrix: Reaktywacja”. W 2005 roku został przeciwnikiem Chucka Norrisa w jego ostatniej dużej roli, w filmie “Zadanie Specjalne”. Późniejsze lata okazały się dość trudne. Przełom nastąpił w 2013 roku, gdy Daniel pojawił się w filmie “Parker” z Jasonem Stathamem.

Kadr z filmu “John Wick” (2014).

W 2014 roku odezwał się do niego Chad. Uznawany za najlepszego specjalistę choreograf walki w końcu dostał możliwość reżyserowania. Zaprosił Daniela na plan swojego filmu “John Wick” z Keanu Reevesem. To otworzyło mu drogę do małych ról w “Atomic Blonde” (2017), czy “Logan: Wolverine” (2017). Ostatnio Bernhardt miał okazję zaliczyć mocne tłuczenie w akcyjniaku “Nikt” (2021), a potem wymierzył cios Dwaynowi Johnsonowi w największym filmie Netflixa – “Czerwona Nota”. Mam nadzieję, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Miejsce na Twoją reklamę.
ARTYKUŁY

Ted Jan Roberts (znany również jako TJ Roberts) urodził się 24 września 1979 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jest artystą sztuk walki...

ARTYKUŁY

Cynthia Rothrock to tak naprawdę Cynthia Ann Christine Markowski. Myślę, że jej polskie nazwisko nie jest przypadkowe. Urodziła się 8 marca 1957 roku w...

ARTYKUŁY

Billy Blanks urodził się 1 września 1955 roku w małym mieście Erie w Pensylwanii. Jest artystą sztuk walki, aktorem i twórcą jednego z najpopularniejszych...

ARTYKUŁY

Jalal Merhi urodził się 27 stycznia 1956 roku w Brazylii. Jego rodzina pochodzi z Libanu, w którym przyszły kanadyjski producent spędził swoje dzieciństwo pracując...